Ana SayfaPolitikaİmamoğlu’nun davetiyle: Buldan ‘8 Mart Hatıra Ormanı’ açılışına katıldı

İmamoğlu’nun davetiyle: Buldan ‘8 Mart Hatıra Ormanı’ açılışına katıldı

HABER MERKEZİ – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu’nun daveti üzerine “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı” açılışına katılan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, hatıra ormanına kendi adına ağaç dikti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu’nun daveti üzerine Büyükçekmece ilçesinde kurulan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı”nın açılışına katıldı.

Buldan’a HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz Kaya ile HDP Kadın Meclisi üyeleri de eşlik ederken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda CHP üyesi kadın da açılışta yer aldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, belediye olarak kadınların yaşam standartlarının artırılmasına yönelik önemli çalışmalar içerisinde olduklarını ifade etti.

Sivil toplum örgütleri ve kadın kurumlarının da çalışmalarında kendilerine destek olmasını isteyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

Çok güçlü adımlar atıyoruz. Burada eşimin baştan beri heyecanla anlattığı güzel bir adımı hep birlikte atıyoruz. Bunun içinde çok güzel duygular var. Öncelikle kurumda çalışan 15 bin kadının adına fidan dikimi var. Ama onun dışında Türkiye’de kadın yönetici olarak kim var ise siyasi parti genel başkanlarından siyasi temsilcilere, belediye başkanlarına değin herkesin adına bir fidan dikiyoruz.

Bu topraklara bu yakışır. Bu fidanlar boy verdiğinde ve yeşil bir ortam yarattığında hepimizin o güzel emeğinin karşılığını görmüş olacağız. İçinde barış var, sevgi var, huzur var. İçini bu duygularla doldurmak istiyoruz. Dönem dönem memleketin en zor anlarında bizlerin doğru ve cesur adımlar atması, kutuplaştırmayı bitiren, kucaklaştıran adımlar atması memleketin bu zor koşulları aşmasına vesile olur. Ben bu adımları atmakta sorumlu ve yükümlü bir kişim ve bu adımları atmakta sonuna kadar kararlıyım.

İstanbul Sözleşmesi vurgusu

Ardından söz alan Dilek İmamoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine değinerek, sözleşmenin kadınlar için büyük kazanım olduğunun altını çizdi.

Kutuplaşmanın olmadığı bir kurumsal yapının ancak tüm kurum ve mekanizmaların birlikte hareket etmesiyle mümkün olduğunu dile getiren İmamoğlu, şöyle devam etti:

Hiç kuşku yok ki bu bütünsel mücadelenin en önemli ayaklarını hukuk sistemi ve yasalar oluşturuyor. Bu açıdan kadın cinayetlerini, aile içi şiddetin sonlandırılması ve kadının toplumsal konumunun güçlendirilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına tek tek ve birlikte çalışma yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi çok değerli bir çerçeve çiziyor bize. İstanbul sözleşmesinin çizdiği çerçevenin kağıt üstünde kalmaması, hayata geçirilmesi gerekiyor. Son bir iki günde tanık olduğumuz kadına yönelik insanlık dışı şiddetin de artık daha fazla zamanımız olmadığının göstergesidir. Kadın çalışmalarını güçlendirerek, bunları aşmamız gerekiyor.

Konuşmaların ardından ağaç dikimine geçilirken, HDP Eşbaşkanı Buldan da HDP’li kadınlarla birlikte kendi adına ağaç dikti.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ekranlarda hamaset yapanlara soralım: Ya barış olsaydı?
Sonraki Haber
Beş aydır kayıp olan Mervenur Polat ölü bulundu