Ana SayfaGüncelKobani protestolarında Kaceroğlu’nu öldürenlere 25 yıl ceza

Kobani protestolarında Kaceroğlu’nu öldürenlere 25 yıl ceza

HABER MERKEZİ – İzmir’deki Kobani protestoları sırasında Ekrem Kaceroğlu’nu linç ederek öldüren sanıkların yargılandığı davanın karar duruşmasında iki sanık hakkında 25 yıl hapis cezası verildi.

İzmir’in Bornova ilçesinde 7 Ekim 2014 yılında Kobani protestolarında Ekrem Kaceroğlu’nu linç ederek öldüren dört sanığın yargılandığı davanın karar duruşması. İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Kaceroğlu’nun ailesi, avukatları ve sanık avukatları katıldı.

Sanıklardan Reşit Aktaş ve Murat Keskin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır bulunurken, Kubilay Aktaş ise hakkındaki yakalama kararı infaz edilmediğinde mahkemede yer almadı. Davada tutuksuz yargılanan Suat Dinçer de duruşmaya katılmadı.

Mahkemede, tutuklu sanık Reşit Aktaş ve Murat Keskin atılı suçları işlemediklerini öne sürerek, beraat talebinde bulundu.

Sanık avukatları da dava dosyasında yer alan raporlara atıfta bulunarak, suçun işlendiğine dair yeterli delilin olmadığı gerekçesiyle beraat talebinde bulundu.

İddia makamının esas hakkındaki mütalaasına karşı söz alan Kaceroğlu’nun aile avukatlarından Eylem Soylu, Ekrem Kaceroğlu’nun, olay yerinde sanıklara yönelik herhangi bir eylemde bulunmamasından kaynaklı, haksız tahrik indirimi yapılmamasını istedi.

“Bu bir cinayet davasıdır, hiçbir bahane bu cinayetin üstünü örtemez” diyen Soylu, tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu olan sanık Reşit Aktaş ve Murat Keskin hakkında “kasten öldürme suçunu işledikleri sabit görüldüğü” gerekçesiyle müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti sanıklar hakkında “cezanın sanıkların geleceği üzerindeki olası etkileri lehine takdiri indirim” nedeni olarak kabul ederek, cezayı 25 yıla indirdi.

Davada tutuksuz yargılanan Suat Dinçer hakkında ise “Kasten öldürme suçu sabit olmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verilirken, Kubilay Aktaş ise hakkındaki yakalama kararı infaz edilmesine karar verildi.

Ne olmuştu?

İzmir’in Bornova ilçesinin Doğanlar Mahallesi’nde 7 Ekim 2014’te, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto etmek için eylem yapanlara polis müdahale etmişti.

Bu sırada Ekrem Kaceroğlu, pompalı tüfekle açılan ateş sonucu yaralanmıştı.

Kanlar içinde yerde yatan Kaceroğlu’na daha sonra mahalleden bir grup saldırarak dövmüştü.

Ağır yaralanan ve hastanede tedaviye alınan Kaceroğlu, 10 Ekim 2014’te yaşamını yitirmişti.

Kaceroğlu’na saldıran Reşit Aktaş ve kardeşi Kubilay Aktaş, akrabaları olan Suat Dinçer ile Murat Kesgin gözaltına alınmıştı.

İzmir Nöbetçi 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği, Kaceroğlu’nun ne şekilde ve kim tarafından yere düşürüldüğünün bilinmediğini belirtip, yerdeyken yaralıya eylemde bulunduklarından Kubilay Aktaş ve Murat Kesgin için tutuklama kararı vermişti.

Silah kullanan Reşit Aktaş ve Suat Dinçer ise Kaceroğlu’na yönelik eylemde bulunduklarına dair yeterli, güçlü delil elde edilemediğinden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Üst mahkeme olarak İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada, sanıklardan Reşit Aktaş ve Murat Kesgin tutukluluğu devam ediyor.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
TFF karar değiştirdi: Türkiye-Letonya maçına seyirci alınmayacak
Sonraki Haber
HDP Kadın Meclisi sonuç bildirgesini açıkladı