Ana SayfaGüncelMetin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nde kazananlar belli oldu

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nde kazananlar belli oldu

HABER MERKEZİ – Bu yıl 24’üncüsü dağıtılacak Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Kazananlara ödülleri Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da dağıtılacak.

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin bu yıl düzenlenen 24’üncüsünde kazananlar belli oldu.

Bu yılki yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü Gazete Duvar’da 22-26 Aralık 2020 tarihleri arasında yayımlanan “İran sınırında: Kurşunlar ve kurtlar arasında” başlıklı dosya haberiyle Hale Gönültaş kazandı.

Haberde, göçmen trafiğinin en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan İran sınırındaki göçmen kaçakçılığı tüm yönleriyle ele alınıyor.

Görüntülü Haber Ödülü’nü ise 15 Aralık 2020 tarihinde Gazete Duvar’da yayımlanan “Hakkâri’de uzaktan eğitim: ‘Ben yetkili olsam utanırdım’” başlıklı haberiyle Aynur Tekin kazandı.

Metin Göktepe Fotoğraf Ödülü, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 4 Ocak 2021 tarihindeki ilk protesto gösterilerinde çektiği ‘Başkaldırı’ adlı fotoğrafı ile Zeynep Kuray’ın oldu.

Fotoğraf dalında birinciliğe değer görülen Zeynep Kuray’ın ‘Başkaldırı’ fotoğrafı.

Yerel Gazetecilik Ödülü’nün bu yılki sahibi ise 28 Ocak-9 Şubat 2021 tarihleri arasında Güney gazetesinde “Sanayi için çiftçiyi kovacaklar”, “Rant için bizi heder edecekler”, “Halktan bahçe kaçırma”, “Yağma Mersin’in narenciyesi”, “Başkanlar neden suskun?” başlıklarıyla yayımlanan haber serisi ile Abidin Yağmur oldu.

Haberde, Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi’nde bir kısmı hazineye, bir kısmı özel şahıslara ait 360 dönüm narenciye alanının sanayi alanına çevrilmesi ve buna yönelik tepkiler ele alınıyor.

Yerel haber ödülünü kazanan Abidin Yağmur’un haber dizisi.

Hapisteki gazeteciye Jüri Özel Ödülü

Jüri, Van’da iki yurttaşın helikopterden atılmasını kamuoyuna duyuran ve ardından tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Cemil Uğur’a da Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Konuya dair devam niteliğindeki haberlerinin ardından Cemil Uğur ile birlikte Jinnews Muhabiri Şehriban Abi ile gazeteciler Adnan Bilen ve Nazan Sala da “Devlet aleyhine toplumsal olayları haber yapmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Fatima Çelik ve Tunca Öğreten de DW Türkçe’de 27 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan “Yarı aç yarı tokuz: Semt pazarlarının akşamcıları” başlıklı haberle Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Haberde, ekonomik krizin pandemiyle daha da derinleşmesiyle birlikte, kapanış vaktinde semt pazarlarına gelen yurttaşların, yere saçılmış çürük sebze ve meyveleri toplamaları konu ediliyor.

Ödül töreni 10 Nisan’da

Ödülleri, Ceren Sözeri, Celal Başlangıç, Ferhat Çelik, Güray Öz, Kumru Başer, Nazım Alpman, Özlem Akarsu Çelik ve Sevda Karaca’dan oluşan jüri belirledi.

Kazananlara ödülleri Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenecek törenle verilecek.

Geçen yıl pandemi salgını nedeniyle tören yapılamadığı için, geçen yıl düzenlenen 23’üncü Metin Göktepe Ödülleri’nde ödül kazananlara da ödülleri bu yıl düzenlenecek törende verilecek.
Önceki Haber
Borsa İstanbul yönetiminin ‘huzur hakkı’na yüzde 33 zam
Sonraki Haber
'KCK' Silopi davasında 12 kişiye toplam 99 yıl hapis cezası