Ana SayfaDünyaAlarm verici rapor: 55 ülkede en az 155 milyon kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor

Alarm verici rapor: 55 ülkede en az 155 milyon kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor

HABER MERKEZİ – Gıda Krizine Karşı Küresel Ağ’ın raporuna göre 55 ülke-bölgede en az 155 milyon kişi kriz ya da daha kötü seviyelerde akut gıda güvensizliği yaşıyor.

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler’in Roma merkezli kuruluşları FAO ile WFP ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Gıda Krizine Karşı Küresel Ağ (GNAFC), yıllık raporunu açıkladı.

“2021 Küresel Gıda Krizi” başlıklı rapora göre, çatışma, corona virüsü pandemisiyle bağlantılı ekonomik şoklar ve aşırı hava olayları sebebiyle milyonlarca insan daha akut gıda güvensizliği* yaşıyor.

Artışın endişe verici boyutta ve sert bir uyarı niteliğinde olduğu belirtilen raporda, “2020 yılında 55 ülke/bölgede en az 155 milyon insan kriz ya da daha kötü seviyelerde akut gıda güvensizliği yaşamaktadır. Bir önceki yıla göre bu durumdaki insan sayısı 20 milyon civarında artmıştır” denildi.

Burkina Faso, Güney Sudan ve Yemen’deki yaygın ölümleri ve çöküşü önlemek için acil eyleme geçilmesi gerektiği vurgulandı. En az 28 milyon insanın da 2020’de açlıktan bir adım uzakta akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

Afrika birinci sırada

Raporda, Afrika’nın akut gıda güvensizliğinden orantısız şekilde etkilenmeye devam ettiğine dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“2020’de şiddetli gıda güvensizliği ile karşı karşıya olan yaklaşık 98 milyon insan Afrika’da yaşıyor. Bunun haricinde geçen yılın en kötü 10 gıda krizi yaşayan yerleri arasında Yemen, Afganistan, Suriye ve Haiti de bulunuyor.”

Raporda, çatışmaların 2021’de de gıda krizlerini tetikleyen başlıca unsur olmaya devam edeceği ve Covid-19 ile ilgili kısıtlamaların kırılgan ekonomilerde akut gıda güvensizliğini daha da kötü duruma taşıyacağına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, dünyada açlık eşiğinde 34 milyon insanın bulunduğu ve en küçük bir şokun dahi onları en kötü durum senaryosuna itebileceği uyarısı yapıldı.


*Yüksek düzeyde gıda güvensizliği olarak tanımlanan akut açlık, bireyin yeterli gıda tüketememesi nedeniyle hayatının tehlikede olması anlamına geliyor.

 
Önceki Haber
Merkez Bankası faizi sabit tuttu
Sonraki Haber
AYM polis tarafından darp edilen eylemciyi haklı buldu