Ana SayfaGüncelAYM polis tarafından darp edilen eylemciyi haklı buldu

AYM polis tarafından darp edilen eylemciyi haklı buldu

HABER MERKEZİ – Berkin Elvan için yapılan eylemde polis tarafından şiddete maruz bırakılan Şadiye Dilan Doğan’ın başvurusunu haklı bulan AYM, kadına tazminat ödenmesine karar verdi.

16 Haziran 2013’te, Gezi direnişinde İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle vurulması sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan için 11 Mart 2014’te yapılan eyleme katılan Şadiye Dilan Doğan, polis tarafından darp edildi.

Doğan, polisler tarafından yüzüne ve vücudunun çeşitli yerlerine copla vurulduğunu, orada bulunan Shortland marka zırhlı polis aracın kasıtlı olarak üzerine sürüldüğünü ve ayağından yaralandığını söyledi.

Ardından Doğan, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden iki ayrı rapor, İstanbul Beykoz Devlet Hastanesi’nden ayağında kırık teşhisi ile 20 gün istirahat raporu aldı.

ANKA’da yer alan habere göre Doğan, şiddet anına ilişkin kamera görüntülerini de sunarak polislerden şikayetçi oldu.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Doğan’a copla vuran polis hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Ancak, Shortland aracı kullanan polis hakkında “taksirle yaralama” suçlamasıyla, 15 Eylül 2015 tarihinde iddianame düzenlendi. Mahkeme, iddianameyi iade etti.

Bunun üzerine savcılık, valilikten; polis hakkında valilikten soruşturma açılması için izin istedi. Valilik, savcılığın talebini “polisin herhangi bir kastının olmaması” gerekçesiyle reddetti.

Doğan, 20 Ocak 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı hakkında “polisin orantısız müdahalesinden doğan maddi ve manevi zararının giderilmesini” talebiyle dava açtı.

İdare Mahkemesi, kamera görüntülerine dayanarak, “idarenin müdahalesinin yasal sınırlar içinde kaldığı ve başvurucunun kusurlu davranışının bu yaralanmada asli etkiye sahip olduğu” gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Doğan’ın istinaf başvurusu da 23 Şubat 2018 tarihinde reddedildi.

‘Eziyet yasağı ihlal edildi’

Doğan, bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

Kamera kayıtlarını inceleyen AYM, Doğan’ı haklı buldu.

“Eziyet yasağının ihlal edildiğine” oy birliği ile karar veren AYM, Doğan’a 40 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

“Başvurucuya karşı kolluğun güç kullanımının gerekliliğinin ve orantılığının kolluk birimlerince ortaya konulamadığı” vurgulanan kararda, “Ayrıca başvurucunun kendi tutumundan dolayı fiziksel güce başvurulduğunu düşünmeye sevk edecek bir delil soruşturma veya başvuru dosyasına yansımamıştır. Dolayısıyla başvurucuya yönelik güç kullanımının kaçınılmaz hâle geldiğinin kamu makamlarınca kanıtlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.
Önceki Haber
Alarm verici rapor: 55 ülkede en az 155 milyon kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor
Sonraki Haber
Katar Maliye Bakanı gözaltına alındı