Ana SayfaDünyaAvrupa Parlamentosu: Ülkücü hareket terör listesine alınmalı

Avrupa Parlamentosu: Ülkücü hareket terör listesine alınmalı

HABER MERKEZİ – Avrupa Parlamentosu’nun hazırladığı Türkiye raporunda, “Ülkücü hareket terör listesine alınmalı” denildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) AKP-MHP iktidarındaki Türkiye ile gerilime neden olabilecek bir Türkiye raporu oylamaya hazırlanıyor.

AP ilk defa bir Türkiye raporunda Ülkücü hareketin (Bozkurtlar) “AB terör örgütleri listesine eklenmesi” fikrini gündeme taşıdı.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre, AP Türkiye raportörü İspanyol parlamenter Nacho Sanchez Amor tarafından hazırlanan Türkiye raporuna bu amaçla bir madde eklendi.

“Irkçı ve aşırı sağcı” olarak tanımlanan Ülkücü hareketin “Sadece Türkiye değil aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde de kaygı verici şekilde ilerlediği” görüşü savunuldu.

‘Karşı konulmalı’

MHP ile yakınlığına vurgu yapılan hareketin “AB terör örgütleri listesine eklenmesi” ve AB içindeki örgütlenmesinin yasaklanması için inceleme başlatılması istendi.

Konuyla ilgili paragrafta Ülkücü hareketin “özellikle Kürt, Ermeni, Yunan ve muhalif olarak gördükleri her şahıs için tehdit oluşturduğu” belirtilerek, etkilerine karşı konulması çağrısı yer alıyor.

İlk adım Fransa’dan gelmişti

AB içinde bu konuda ilk adım Fransa’da atılmış, Fransız hükümeti 4 Kasım 2020 tarihinde yayımladığı bir kararnameyle, kimi “Ülkücülerin” Fransa’daki eylemlerini gerekçe göstererek, hiçbir hukuki statüsü olmayan “Bozkurtlar” hareketini yasaklamıştı.

Fransa’nın ardından benzer bir girişim Almanya’da da gündeme gelmişti.

AB terör örgütleri listesi AB devlet ve hükümet başkanları tarafından belirlense de, AP tarafından atılan bu adım ilk defa bir AB organının Ülkücü hareket için “terörist” sıfatını kullanıyor olması bakımından önem taşıyor.

 
Önceki Haber
YÖK akademik kadro ve öğrencilerin eylül ayına kadar aşılanmasını istedi
Sonraki Haber
Diyarbakır'da poligondan ateş açıldı: Bir kadın yaralandı