Ana SayfaCezaevleriAğır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu

Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu

HABER MERKEZİ – Hastanenin Sağlık Kurulu, ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak yerine ruh sağlığı için tespitte bulunarak ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, davanın iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen 25 yıldır cezaevinde.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda en az 7 kez hastaneye kaldırıldı.

Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, tekrar cezaevinde götürüldü. Son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye sevk edilen Özkan, yetkili hastanenin Diyarbakır olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderildi.

Özkan’a, Elazığ’a götürülerek tekrar cezaevinde geri getirildiği bir gün boyunca yemek verilmedi.

Hayati tehlikesi bulunan Özkan, aile ve avukatlarının başvuruları üzerine sağlık raporu için 23 Haziran’da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Cengiz Özbasar’ın haberine göre Özkan’ın, ağır fiziksel sağlık sorunlarına rağmen sadece ruh sağlığı değerlendirildi.

Daha önce verilen yüzde 87 engel ve “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan’ın kalp sorunları yerine ruh sağlığını değerlendiren hastanenin Sağlık Kurulu, psikiyatrist tedavi önererek, “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

Sağlık Kurulu, 5 kez kalp krizi geçiren ve 4 kez de anjiyo olan Özkan’ın kalp sağlığının değerlendirilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Üçüncü İhtisas Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi.

Pazartesi günü İstanbul’a götürülmesi beklenen Özkan’ın, ATK’ye yapılacak kalp sağlığı değerlendirmesinin ardından tekrar Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne geri getirileceği belirtildi.
Önceki Haber
Cebelitarık’ta halk 'kürtaj yasaları yumuşatılsın' dedi
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.