Ana SayfaPolitikaBahçeli: İrademiz NATO karargahına devredilmiş değil

Bahçeli: İrademiz NATO karargahına devredilmiş değil

HABER MERKEZİ – Partisinin grup toplantısında NATO Liderler Zirvesi’yle ilgili konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İrademiz Brüksel’deki NATO karargâhına devredilmiş değildir. Kimden silah alıp alamayacağımızın mevzu bahsi NATO’un tayin edeceği bir konu da olmayacaktır” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli, konuşmasının büyük bir bölümünü uluslararası ilişkiler ve dış politikaya ayırdı.

Brüksel’de toplanan NATO Liderler Zirvesi’ne değinen Bahçeli şunları söyledi:

Bütün dünyanın gözü NATO karargahına çevrilmiştir. NATO Genel Sekreteri, zirve öncesinde ‘transatlantik ilişkilerimizde yeni bir sayfa açıyoruz’ yorumu getirerek, bir yönüyle gündemde olan NATO’nun 2030 stratejisi hakkında ipucu vermiştir. Bizim üzerinde durduğumuz asıl gündem konusu ise Türkiye’nin müttefikleri ile olan ilişkilerinin muhasebesi, eğer mümkünse nasıl bir mutabakatla bağlanacağı meselesidir. Özellikle Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların estiğini bilmeyen kalmamıştır. İki ülke arasında kaygın bir zemin oluşturan kalın buzların çözülmesi samimi dileğimdir. Biden’ın 6 Haziran 2021 tarihinde yazdığı bir makalede Avrupa gezisinde dünya demokrasilerini yeniden bir araya toplamayı ve hareke geçirmeyi hedeflediğini açıklamıştır. Bunun nasıl olacağı hangi vasıtaların kullanacağız? Türkiye’nin bu dünya demokrasileri içinde nasıl bir yer tutacağı tartışılması gereken bir muamma olarak karşımızdadır.  ABD müttefiklerine ve ortaklarına taahhütlerini yenileyeceğini söyleyen Biden’ın Türkiye’yi hangi kategoride değerlendirdiği de merak ettiğimiz bir husustur. Bahsi geçen bu ortaklar arasında PKK’nın olup olmadığı henüz somut bir şekilde açıklığa kavuşmuş değildir.

Biden-Erdoğan görüşmesi

MHP Lideri Bahçeli’nin Biden-Erdoğan görüşmesini hatırlattıktan sonra, NATO’yu ve ABD’yi şu cümlelerle hedef alması dikkat çekti:

Türkiye içte ve dışta var olan sorunlarını aşacak çaptadır, cesarettedir, yeterliliktedir. Hadiselerin ve hayatın akışına Brüksel’den, Berlin’den, Londra’dan değil bizatihi ve sonuna kadar Ankara’dan baktığımızı ve bakacağımızı üstüne basa basa dile getirmek milli vakarımızın gereğidir. İrademiz Brüksel’deki NATO karargâhına devredilmiş değildir. Nitekim kimden silah alıp alamayacağımızın mevzu bahsi NATO’un bileceği, tayin edeceği bir konu da olmayacaktır. ABD’nin Türkiye’yi savunmasız bırakma konusundaki gizli niyeti zehirli meyvelerini 15 Temmuz gecesi vermedi mi?”

Erken seçim tartışması

Konuşmasında muhalefetin erken seçim çağrılarına da yanıt veren Bahçeli seçimlerin 2023 Haziran ayında yapılacağını belirterek, erken seçim kararının çıkmasının mümkün olmadığını iddia etti.
Önceki Haber
Ses kaydını anlattı: Veyis 10 milyon euroyu yolla, işini halledelim diyor
Sonraki Haber
Sancar: İtiraflar karşısında suskunluk ikrardır