Ana SayfaDünyaAfgan askeri birliklerinin eğitimi Türkiye’de başlıyor

Afgan askeri birliklerinin eğitimi Türkiye’de başlıyor

HABER MERKEZİ – NATO’nun Afgan özel askeri birliklerinin, Afganistan dışındaki ilk eğitim programı Türkiye’de başlıyor. Afganistan’dan ilk kafilenin Ankara’ya ulaştığı bildirildi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Afganistan’daki eğitim programının sona ermesi ve uluslararası birliklerin çekilmesinin ardından Afgan askerleri için ülke dışında gerçekleştireceği ilk eğitim programına Türkiye’de başlamaya hazırlanıyor.

Afgan özel askeri birliklerine mensup bir grup eğitim amaçlı Ankara’ya uçtu. NATO, Afgan askeri birliklerine düzenli olarak Afganistan dışında eğitim vermeyi planlıyor.

DW Türkçe’nin Alman haber ajansı DPA’ya dayandırdığı habere göre, eğitim programının başladığını teyit eden NATO sözcüsü, güvenlik gerekçesiyle eğitimin verileceği yer ve diğer ayrıntılarla ilgili konuşamayacağını söyledi.

Sözcü, “NATO’nun Afganistan’a kapsamlı desteği, devam eden finansman ve diplomatik varlığın yanı sıra Afgan güvenlik güçlerinin ülke dışındaki eğitimini de kapsıyor” diye konuştu.

NATO zirvesinde kararlaştırılmıştı

Afgan askerlerine eğitim desteği sağlanması, geçen Haziran ayında düzenlenen NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesinde kararlaştırılmıştı.

Zirvenin sonuç bildirgesinde “Güvenliği desteklemek ve son 20 yılda elde edilen kazanımları korumak için halkı ve kurumlarına destek vererek Afganistan’ın yanında yer almaya devam etmeye kararlı olduğumuzu yineleriz” ifadeleri yer almıştı.

NATO’nun Afganistan’daki askeri operasyonlarına son vermesine, ABD’nin askerlerini çekeceğini açıklamasının ardından geçen Nisan ayında karar verildi.

NATO’nun Afganistan’daki görevi de resmi bir açıklama yapılmadan yaklaşık iki hafta önce sona erdi.

Afganistan’da şu anda NATO’nun komutası altında hiçbir askeri birlik kalmadığını teyit eden NATO yetkilileri, Afganistan’da askeri varlığını sürdüren Amerikan ve Türk birliklerinin ise artık kendi ulusal ordularının emir komuta zincirine bağlı olduğunu kaydetti.
Önceki Haber
Orman yangınları sürüyor: Manavgat'ta 1 kişi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.