Ana SayfaGüncelCHP’li Emir: Covid-19 ölümleri 150 bine yaklaştı

CHP’li Emir: Covid-19 ölümleri 150 bine yaklaştı

HABER MERKEZİ – Covid-19 nedeniyle ölüm verilerinin gizlenmesine yönelik tartışmalar sürerken, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, asıl ölü sayısının 150 bine yaklaştığını duyurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 ölüm verilerini gizlemesine ilişkin tartışmalar sürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, 4 Haziran 2020’de, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde test, vaka, vefat sayılarının yaş, cinsiyet, meslek grubu, coğrafi bölge, il ve ilçe olarak açıklanmamasının gerekçesini sordu.

CHP’li Emir’in önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, “Afiş ve broşürlere bakın” dedi.

Bakan Koca’nın Covid-19 nedeniyle yaşanan ölüm sayısının fazla olduğunu itiraf ettiğini savunan Emir, “Hâlâ gizleme çabasındalar. İnsanlar ölüyorken siyasi kaygılarla, gerçeklerin üzerini örttüler. Şimdi söylemenin ne anlamı var?” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı’nın dalga geçtiğini ifade eden Emir, TÜİK’in dört gün önce yayımlaması gereken ancak ileri bir tarihe ertelediği raporu hatırlatarak, şöyle konuştu:

Türkiye’de Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının, açıklananın neredeyse üç katı kadar olduğunu, 150 bine yaklaştığını biliyoruz. İnsanlar yaşamını yitirirken ısrarla sorduk. Fakat rakamlarla oynanarak ölümler az gösterildi. O zaman bütün ölüm rakamlarını verdiğinizi söylüyordunuz. Şimdi de ‘Biz bu rakamları DSÖ kriterlerine göre belirledik, aslında dolaylı yollarla yaşananlarla birlikte ölümler daha fazlaydı’ diyorsunuz. Zamanında neden söylemediniz? Çünkü başarılı görünme çabası içerisindeydiniz.

AKP’nin siyasi rant uğruna ve başarılı yönetim algısı oluşturmak için halkın sağlığını hiçe saydığını dile getiren Emir, sözlerini şöyle sürdürdü:

İnsanlarımız, Covid-19 nedeniyle ölüyorken gerçekleri sakladılar, siyasi rant uğruna geçen aylarda erken normalleşme kararları aldılar” ifadelerini kullandı. Emir, AKP’nin tavrının toplumu rehavete sürükleyerek saglının yayılmasına neden olduğunu söyledi. Emir, “Şimdi de iş işten geçtikten sonra timsah gözyaşları döküp, yaptıklarını itiraf etmek zorunda kalıyorlar. 2020’nin ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerini 2022’de öğrenmemizin ne anlamı olacak?
Önceki Haber
BMGK'ya yeni tasarı: Yardımlar Til Koçer sınır kapısından da yapılsın
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.