Ana SayfaGüncelBabacan: İktidar bloku çatlamazsa erken seçim olmaz

Babacan: İktidar bloku çatlamazsa erken seçim olmaz

HABER MERKEZİ – Erken seçim tartışmalarına ilişkin konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “İktidar bir ortaklık ve bu yükü taşımak zor bir yük haline geldi” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV’deki Çalar Saat programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

15 temmuz darbe girişimine dair törenlere çağrılmadıklarından yakınan Babacan, iktidarın 15 Temmuz üzerinden güç devşirdiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

15 Temmuz törenlerine biz niye davet edilmedik? Sadece iki iktidar partisine mağduriyet üzerinden prim yaptırmaya çaba gösterdikleri için olmadı. Ana muhalefetin lideri çağrılmaz mı? Belli başlı muhalefet partilerinin liderleri çağrılmaz mı? En azından ‘Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin liderleri de gelsin’ denilir. Hani mutabakat? Mutabakatın gerçekten samimiyeti varsa, mutabakat ruhu varsa bizlerin de dünkü törene davet edilmesi lazımdı. Sadece iki genel başkanla o törenleri götürdüler. 15 Temmuz’un mağduriyetini sadece iki siyasi partiye yazıp onun üzerinden bir güç devşirmeye çalışmak beyhude bir çabadır.

‘YÖK’ü kaldıracağız’

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi’ne atandıktan sonra, yine başka bir kararname ile görevden alınmasına ilişkin konuşan Babacan, YÖK’ü kaldıracağını söyledi.

İlk defa Boğaziçi’nin profiline uymayan bir isim ısrarla ve inatla atandı. Fakat bu işlerin çözümü nerede? Bir partinin genel başkanı, genel başkan şapkasıyla partisinin gençlik kolları başkanını atarken dönüp de bir üniversiteye tek imzayla rektör atıyorsa bu sistem bozuk bir sistemdir. Üniversite yönetiminde bu kadar merkezî bir tahakküme karşıyız. YÖK’ü kaldıracağız. Üniversitelerimize akademik özgürlük ve idari özerklik vereceğiz. Üniversiteyi biraz rahat bırakalım, nedir bu sıkboğaz? Öğrencilerin de akademisyenlerin de ufkunu açmamız lazım.

Erken seçim tartışmaları

Siyasi çevrelerde dillendirilen erken seçim tartışmalarına da değinen Babacan, demokrasinin beş yılda bir seçim olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

Erdoğan’ın böyle bir ortamda seçime gidip de iktidarını kendi eliyle kaybedecek bir adım atacağını düşünmüyorum. Erken seçim nasıl olur? Şu anki ortaklık çatlarsa. O da tabloyu görüyor. Desteğin hızla eridiğini görüyor. Böyle bir ortamda seçime gitmek istediğini zannetmem. ‘Acaba biraz daha toparlar mıyım, içeride veya dışarıda yeni büyük gündemler oluşturarak desteği çoğaltabilir miyim’ diye çabaya girecektir ama yapamayacak. Şu anki iktidar bir ortaklık, unutmayalım. Artık çatlaklar var ve taşıması zor bir yük haline geldi.
Önceki Haber
Boşandığı kadını ve annesini yakan erkek tutuklandı
Sonraki Haber
Gergerlioğlu'nun milletvekilliği iade edildi