Ana SayfaDünyaAB’nin seyahat edilebilir ülkeler listesinde Türkiye yine yer almadı

AB’nin seyahat edilebilir ülkeler listesinde Türkiye yine yer almadı

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği’nin seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını önerdiği ülkeler listesinde Türkiye yine liste dışında kaldı.

Avrupa Birliği’nin seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını önerdiği ülkeler listesinde yapılan son güncellemede listeye Ukrayna eklendi, Ruanda ve Tayland listeden çıkarıldı.

Türkiye ise liste dışında kalmaya devam etti. Avrupa Konseyi her iki haftada bir listeyi yeniden değerlendiriyor. Bir sonraki güncelleme ağustos ayı başında yapılacak.

Öneri niteliğindeki AB Konseyi listesinin yasal olarak bağlayıcılığı bulunmuyor. Üye ülkeler bu liste doğrultusunda kendi kararlarını almakta serbest. Ancak AB üyesi olmayan ülkeler için seyahat kısıtlamalarının kaldırılması kararında ortak hareket edilmesi tavsiye ediliyor.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, listenin son halinde seyahat edilebilen ülkeler şöyle:

Kanada, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Ürdün, Kosova, Moldova, Karadağ, Katar, Suudi Arabistan, Arnavutluk, Avustralya, İsrail, Japonya, Lübnan, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tayvan, ABD, Mako, Hong Kong ve karşılık olursa Çin.

Avrupalı turizm şirketleri güncellenen listede yer almayan AB dışındaki ülkelere yönelik tatil ve seyahat paketlerini iptal edip etmeme konusunda kararsızlık yaşamaya devam ediyor.

Türkiye ile ilgili turizm paketlerinin tamamen iptali konusunda henüz kesin karara varılmadı, ancak ülkenin kırmızı listesinden çıkmaması halinde yaşanabilecek iptallerle ilgili müşterilerle sorun yaşanmaması için temkinli bir yaklaşım sergileniyor.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle getirdiği seyahat kısıtlamalarında listenin rutin güncellemesini yapan İngiltere, önceki gün Türkiye’yi yine kırmızı listeden çıkarmadı.
Önceki Haber
Gergerlioğlu'nun milletvekilliği iade edildi
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.