Ana SayfaDünyaAvrupa’da sel: Hayat durdu, 100’ü aşkın can kaybı var

Avrupa’da sel: Hayat durdu, 100’ü aşkın can kaybı var

HABER MERKEZİ – Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’nın bazı bölümlerinde etkili olan sağanak, sel ve su baskınlarına neden oldu. Onlarca can kaybı yaşanırken, kurtarma çalışmaları hala sürüyor.

Çarşamba gününden itibaren Almanya’nın batısındaki Kuzey Ren-Vesfalya ile Rheinland Pfalz eyaletlerini etkisi altına alan şiddetli yağış sonucunda pek çok yerleşim yerinde su baskınları yaşandı, nehirler taştı, evler yıkıldı.

Sel sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı Almanya’da en az 93’e ulaştı. Onlarca kişinin de kayıp olduğu belirtiliyor.

Ahrweiler bölgesinde, suların yükselmesi nedeniyle 6 ev çöktü. 18 kişinin yaşamını yitirdiği bölgede, 70 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Alman yetkililere göre, bölgede 25 ev daha çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

BBC Türkçe’nin haberine göre en kötü etkilenen yerlerde incelemelerde bulunan Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin Genel Başkanı Armin Laschet, aşırı iklim olaylarının iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu belirtti.

Laschet “Bu gibi olaylarla daha sık karşılaşıyor olacağı, bu iklim koruma önlemlerini hızlandırmamız gerektiği anlamına geliyor çünkü iklim değişikliği tek bir bölgeyle sınırlı değil” dedi.

Bonn kenti yakınlarındaki Rheinbach kasabasının bir kısmı da bir barajın yıkılma tehlikesi nedeniyle tahliye edildi.

Ülkede 200 bin evin elektriksiz kaldığı tahmin ediliyor. Santrallerin sel suları altında kalması nedeniyle arıza giderme çalışmaları yapılamıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Selin yaşandığı yerlerde insanların üstesinden gelmek zorunda kaldığı felaketten ötürü şoke oldum. Hayatını kaybedenlerin ve kaybolanların aileleri için derin bir üzüntü duyuyorum” dedi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Belçika-Almanya tren seferleri ile yağışların sürdüğü bölgelerdeki toplu taşıma seferlerine ara verildi.

Fotoğraf: AFP

Belçika’da durum hala kritik

Sağanak nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının yavaş ilerlediği Belçika’da da en az 11 kişi hayatını kaybetti.

Liege Belediyesi yetkilileri, Maas nehrinde yüksek su seviyesi nedeniyle bölgede durumun hala kritik olduğunu söyledi.

Liège ve Namur kentlerinde alçak bölgelerdeki kent sakinlerine evlerini tahliye etmeleri çağrısı yapıldı.

Maas Mechelen kentinde 3 köy, su baskını tehdidi nedeniyle boşaltıldı. Verviers bölgesinde bu gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Fotoğraf: Reuters

Maas nehri en yüksek seviyeye ulaştı

Hollanda’da ise Maas nehri en yüksek su seviyesine ulaştı. Ölçümlere göre nehirden saniyede 3,1 milyon litreden fazla su akıyor.

Bu nedenle Maastricht kentindeki iki mahallede yaşayan yaklaşık 10 bin kişiye, olası baskın nedeniyle evlerini boşaltma çağrısı yapıldı.

Hollanda’nın güney ucundaki Valkenburg kentinde işyerlerini su basması nedeniyle gıda sıkıntısı yaşandığı belirtiliyor. Hollanda Ordusu, Belçika, Almanya sınırındaki bölgede birçok evi boşaltıyor.

Sel ve çökme tehlikesi nedeniyle çok sayıda kişi tahliye edilerek, bakım merkezlerine yerleştiriliyor.
Önceki Haber
Ayrılmak isteyen kadını ağır yaralayan Mehmet Katar'a 'haksız tahrik' indirimi
Sonraki Haber
Çin’de yerel aşı kuralları: Aşı olmazsan çocuğun okula gidemez