Ana SayfaDünyaTaliban duyurdu: Afganistan’ın yüzde 85’i kontrolümüz altında

Taliban duyurdu: Afganistan’ın yüzde 85’i kontrolümüz altında

HABER MERKEZİ – Rusya’da bulunan Taliban heyeti, Afganistan’daki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Taliban heyeti, “Afganistan egemenlik sahasının yüzde 85’i kontrolümüz altında” açıklaması yaptı.

Ülkede bulunan 398 bölgeden yaklaşık 250’sinin kontrolleri altında olduğunu söyleyen Taliban temsilcisi Şahabeddin Dilaver, “Tüm idari binalar ve hastaneler çalışmaya devam ediyor. Çalışabilir olmalarını güvence altına aldık” diye konuştu.

Afganistan ile İran arasında ticari önemi yüksek bir sınır kapısı olan İslam Kale’nin de bütünüyle kontrolleri altında olduğunu söyleyen Dilaver, “Bugün yeniden faaliyete geçmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

IŞİD’e engel olma sözü

Dilaver, IŞİD’in Afgan topraklarını kullanarak başka ülkelere saldırılarda bulunmasına da engel olacaklarını söyledi:

IŞİD’in Afgan topraklarında faaliyet göstermemesi için tüm önlemleri alacağız. Ve topraklarımız asla komşularımıza karşı kullanılmayacak.

Ateşkes görüşülüyor

ABD ile Taliban arasında eyaletlerin yönetim merkezlerine saldırı düzenlenmeyeceğine dair bir anlaşma olmadığını belirten Dilaver, buraları “güç yoluyla” alma niyetlerinin olmadığını söyledi.

Afgan hükümetiyle ateşkesi görüştüklerini belirten Taliban sözcüsü Doha’daki görüşmelerin başarılı olması halinde başlattıkları taarruzu durduracaklarını ifade etti.

NATO askerlerinin çekilmesi üzerine Taliban ülkede elinde tuttuğu bölgeleri genişletmeye başlamıştı.
Önceki Haber
HDP Kadın Meclisi: İstismarı meşrulaştıran ‘somut delil’ şartını kabul etmiyoruz
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.