GÖÇİZDER’in kapatılmasına dair açılan davanın ilk duruşmasında, davanın düşürülmesi talebi reddedildi.
Göç İzleme Derneği’ne (GÖÇİZDER) yönelik açılan kapatma davasının ilk duruşması Bakırköy 15’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapıldı.
Duruşmaya, derneğin avukatı Ahmet Baran Çelik katıldı.
Duruşmada derneğin “illegal” faaliyetlerde kullanılıp kullanılmadığını inceleyeceklerini belirten hakim, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı’nın sunduğu davanameyi okudu.
Davanameyi açan Cumhuriyet Savcısı Yavuzhan Kocaman da daha sonra duruşmaya katıldı.
Avukat Baran Çelik, savcının hakimin oturduğu bölüme geçip oturmaya çalışmasına itiraz etti. Duruşma salonunda yer olmasına rağmen hakim, salonda yer olmadığını ileri sürerek, savcıya yanında yer açtı ve oturmasını sağladı. İtiraza rağmen savcı, hakimin yanında oturdu.
İddia makamı davanın kabul edilmesini isterken, Avukat Çelik ise reddi yönünde talebini dile getirdi.
Çeşitli taleplerin ardından hakim, sulh (tarafların aralarındaki uyuşmazlığı kısmen veya tamamen sona erdirmek amacıyla, mahkeme huzurunda yapmış oldukları bir sözleşme) talebinde bulundu.
Avukat Çelik, uyuşmazlığın giderilmesi ve sulh yoluna gidilmesi yönünde görüş belirterek, davanın düşürülmesi halinde sulh yapabileceklerini söyledi. Savcı ise davanın düşürülmesi talebine olumsuz yanıt verdi.
Ara kararını oluşturan hakim, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde yer alan “Dernekler Masasına” yazı yazılmasını ve dosyanın ivedi bir şekilde celbinin yapılmasını istedi.
Hakim, süren ceza davasına ilişkin de yazı yazılmasına ve bu güne kadar tüm gelişmelerin gönderilmesine ve bu bilgi ve belgelerin gelmesi halinde ise derneğin faaliyetlerinin “tedbiren” durdurulmasına dair talebin değerlendirmesine karar verdi.
Bir sonraki duruşma 10 Mart 2023 tarihinde yapılacak.