Ana SayfaDünyaPutin, Türkiye ziyareti öncesi Suriye’de Esad’la görüştü

Putin, Türkiye ziyareti öncesi Suriye’de Esad’la görüştü

HABER MERKEZİ – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugünkü Türkiye ziyareti öncesi Suriye’yi ziyaret etti, Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü. Putin, Suriye’deki Rus askerleri için ‘kısmen çekilme’ emri verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Ankara’ya günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Ancak Putin, Türkiye ziyareti öncesi sürpriz bir şekilde Suriye’yi ziyaret etti.

Putin ülkesinin Lazkiye’deki hava üssü Hmeymim’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü.

Hmeymim üssünü ziyaret eden Putin, buradaki Rus güçlerinin geri çekilmeye başlaması için emir verdi.

Putin yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanı (Sergey Şoygu) ve Genelkurmay Başkanı’na (Valeriy Gerasimov) Rus güçlerinin, daimi konuşlanma noktalarına geri çekilmeye başlanması emrini veriyorum” dedi.

Suriye’de kalacak ve ülkelerine dönecek Rus askerlerinin sayısı ise henüz bilinmese de Putin, Rusya’nın Suriye’de biri Hmeymim biri de Tartus’ta olmak üzere 2 daimi konuşlanma noktası olacağını söyledi.

Bu yılki 7. yüz yüze görüşme olacak: Putin, Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara’ya geliyor

Putin, Suriye’deki ziyaretinin ardından Mısır’ın başkenti Kahire’ye geçti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Mısır’dan sonra ise Türkiye’ye geçecek ve Ankara’da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelecek.

Erdoğan ve Putin’in gündeminde ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı, Suriye’deki son gelişmeler ve enerji projelerinin olacağı belirtildi.

En son 22 Kasım’da Rusya’nın Soçi kentinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katıldığı ve Suriye konusunun ele alındığı üçlü zirvede bir araya gelen Erdoğan ve Putin, bu sene içerisinde altı kez yüz yüze görüştüler.

Bugünkü görüşme, iki liderin yedinci görüşmesi olacak.