Ana SayfaGüncelVali Şahin’den Ortaköy saldırganıyla ilgili açıklama: Saldırıyı yaptığını kabul etti

Vali Şahin’den Ortaköy saldırganıyla ilgili açıklama: Saldırıyı yaptığını kabul etti

HABER MERKEZİ – Ortaköy katliamını gerçekleştiren saldırganının yakalanmasıyla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Abdulkadir Masharipov’un saldırıyı yaptığını kabul ettiğini açıkladı. Şahin, “Teröristin üzerinde 197 bin dolar ele geçirildi. 2 adet tabanca ve şarjörü biri havalı tabanca, 2 adet drone, sim kartlar ele geçirildi” dedi.

Ortaköy’deki ünlü gece kulübü Reina’da yeni yılın ilk saatlerinde 39 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov, saldırının üzerinden geçen 16’ncı günün sonunda İstanbul’da yakalanarak gözaltına alındı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan saldırganın yakalandığı operasyona ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Yakalanan saldırganın 4 dil bildiğini ve Türkiye’ye 2016 yılında girdiğini belirten Şahin saldırının ardından başlatılan operasyonlarla ilgili şu bilgileri verdi:

‘Toplam 50 kişi gözaltında, saldırıyı IŞİD’in yaptığı net’

Menfur terör eyleminde 39 insanımızı yitirdik. O saldırıyı gerçekleştiren faille ilgili o günden bu yana emniyet ciddi bir çalışma yürüttü. Bu gece Esenyurt’ta yapılan operasyonda katil yakalandı. Katil Afganistan’da eğitim almış, 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir terörist. Ülkemize 2016 Ocak ayında geldiği tahmin ediliyor. 7 bin 200 saat kamera incelemesi yapıldı, 2 bin polis görev aldı. Konya-Hatay ve İzmir’de ortaklaşa operasyon gerçekleştirildi. Terörist İstanbul’a geldiğinde Başakşehir’de ev kiralıyor. Sonra kendini gizlemeye çalışıyor. Polisimiz çok büyük emek sarf etti. Bu çalışma boyunca yaklaşık 152 adrese operasyon düzenledi.

Gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili mercilere teslim edildi. Teröristin üzerinde 197 bin dolar ele geçirildi. 2 adet tabanca ve şarjörü biri havalı tabanca, 2 adet drone, sim kartlar ve birçok materyal ele geçirildi. Terörist suçunu kabul etti. Aynı zamanda yapılan incelemeyle parmak izi de uyuşmuştur. Emniyet teşkilatımıza ve ilgili tüm birimlere teşekkür ediyorum. Temennimiz İstanbul’da bu tür hadiselerin yaşanmaması. Operasyonlar boyunca 2 bin 200 ihbar yapıldı. Bunlar çok önemli deliller. Hassasiyeti gösteren vatandaşlara teşekkür ediyorum.

Bunun DAEŞ adına yapıldığı net. Buna o gün yardım eden birileri var. Operasyon sırasında silah kullanılmadı. Ocak ayında illegal şekilde doğu sınırlarımızdan giriş yaptığı tahmin ediliyor. Bu akşam çocuğu yanında değildi. Polisimiz iğneyle kuyu kazar gibi çalışma yaptı. Yurtdışına kaçma ihmali olsaydı kaçacaktı. Eşinden alınan bilgiler operasyonun genişletilmesinde istifade edilen bilgiler olmuştur. Şu anda 50 kişi gözaltında. Bu gözaltılardan geçtiğimiz günlerde iki kişi de tutuklandı. Polislerimizin gayreti boş bırakılmayacaktır.

  Başbakan'dan Ortaköy saldırganına ilişkin ilk açıklama
  Ortaköy katliamını gerçekleştiren saldırgan gözaltına alındı
  Ortaköy Katliamı: Saldırıyı IŞİD üstlendi

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Muayene zammının ardından ilaç fiyatlarına da zam geliyor
Sonraki Haber
Muradiye Belediyesi’ne kayyum atandı