Ana SayfaDünyaİran’dan Türkiye’ye: Çoklu kartlarla oynamak uzun vadede tüm kartları kaybettirir

İran’dan Türkiye’ye: Çoklu kartlarla oynamak uzun vadede tüm kartları kaybettirir

HABER MERKEZİ – İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Tahran’ın Türkiye’nin bazı politikalarını anlamakta güçlük çektiğini söyledi ve “çoklu kartlarla oynamanın uzun vadede tüm kartların kaybedilmesine neden olacağı” uyarısında bulundu.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Türkiye’nin dış siyaseti  hakkında yorumlarda bulundu.

Türkiye’nin darbe girişimi sonrası zorlu bir süreçten geçtiğini, İran olarak bunu anladıklarını belirten Rahimpur, “Fakat Ankara’nın bazı politikalarını anlayamıyoruz” dedi.

Türkiye’ye “çoklu kartlarla oynamanın uzun vadede tüm kartların kaybedilmesine neden olur” ‘uyarısında’ bulanan Rahimpur’un açıklamaları şöyle:

Belki ihtiyaç ve yaşadığı sorunlar Ankara’nın İsrail, Suudi Arabistan ve ABD Başkanı Trump’a yönelmesine neden oldu. Türkiye’deki dostlarımızın hesaplamalarını bölgedeki gerçekler ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda yapmalarını umut ederiz. İran olarak, çoklu kartlarla oynamanın uzun vadede tüm kartların kaybedilmesine neden olacağına inanıyoruz.

Dihaber’in haberine göre Ankara’dan İran’a yönelik yapılan eleştirel söylemler konusunda Tahran’ın ‘alttan aldığını’ ifade eden Rahimpur şöyle devam etti:

Türk dostlarımızın ülkedeki darbe nedeniyle sorunlar yaşadığını biliyoruz, bu yüzden milli menfaatlerimiz, onurumuz ve güvenliğimizin zarar görmediği sürece alttan alıyoruz.

Türkiye’nin Suriye konusundaki bazı girişimlerinin İran’ın çıkarlarına ters düştüğünü savunan Rahimpur şunları söyledi:

Buna rağmen biz kavga etmeyip Ankara’daki dostlarımızın onlara en iyi yardımcı olacak ülkenin İran olacağının farkına varmalarını bekliyoruz. Türkiye’yle olup biten olumsuz şeyleri unutabiliriz. Bundan sonra Suriye ve Irak’taki sorunların çözümü konusunda daha ciddi işbirliği yapabiliriz.

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Burger King, soya ve bitkisel yağ için Amazon ormanlarını yok ediyor
Sonraki Haber
Hollanda ile Türkiye arasında diplomatik kriz