Ana SayfaDünyaAşılama hızında ülkeler arasında makas açıldı

Aşılama hızında ülkeler arasında makas açıldı

HABER MERKEZİ – Bloomberg’in veri analizi, varlıklı ülkelerde Covid-19 aşılarının, gelişmekte olan ülkelere oranla 25 kat daha hızlı yapıldığını ortaya koydu.

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg’in veri analizi, aşılama hızında ülkeler arasında makasın açıldığını gösteriyor.

Analiz, dünya nüfusunun yüzde 5’inin tam doz aşılanması için yeterli aşı geliştirilmiş olsa da, dağıtımda orantısızlık yaşandığına dikkat çekiyor.

Bloomberg’in analizine göre, Perşembe günü itibariyle dünyadaki Covid-19 aşılarının yüzde 40’ı küresel nüfusun yüzde 11’ini temsil eden 27 zengin ülkeye gitmişken, gelir düzeyi en düşük ülkelerden oluşan yüzde 11’lik kesime düşen pay ise yüzde 1,6 ile sınırlı kaldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, veri analizinden öne çıkan başlıklar şöyle:

  • 9 Nisan itibariyle 154 ülkede 726 milyondan fazla doz aşılama yapıldı.
  • Ülkelerin yarıya yakınının aşı tedariği, nüfusunun yüzde 1’ine dahi yetmezken, ABD önümüzdeki 3 ay nüfusunun yüzde 75’ine yetecek kadar aşıya sahip.
  • Dünyada halihazırda bulunan aşıların tamamı nüfusa göre dağıtılsaydı, ABD hakkına düşenin yaklaşık 6 katını, Britanya ise yaklaşık 7 katını almış olacak, Birleşik Arap Emirlikleri hakkına düşenin 9 katını, İsrail de 12 katını alarak bu listenin başına geçecekti.
  • Örneğin dünya nüfusunun yüzde 4,3’ünü oluşturan ABD dünyadaki aşıların yüzde 24’ünü elinde bulundururken, dünya nüfusunun 2,7’sini temsil eden Pakistan’da bu oran yüzde 0,1.
  • Çin ise aşağı yukarı küresel ortalamaya paralel bir orana sahip- dünyadaki nüfusun yüzde 18’ini temsil eden ülke, dünyadaki aşı tedariğinin yüzde 20’sine sahip.
  • Dünyanın ekonomik olarak en yoksul kıtası Afrika, aşılamanın en az olduğu bölge. Kıtadaki 54 ülkeden yalnızca 3’ünde nüfuslarının yüzde 1’inden fazlasına aşı yapılabildi.
  • Ülkeler arası eşitliği sağlayabilecek uluslararası bir mekanizma da yok.

Diğer yandan Bloomberg’in veri tabanına göre ABD, 174 milyondan fazla doz ile en fazla aşılama yapan ülke.

ABD’yi 149 milyondan fazla doz ile Çin, Hindistan (94 milyondan fazla), Avrupa Birliği (87 milyondan fazla), Britanya (37 milyondan fazla) ve Brezilya (28 milyondan fazla) takip ediyor.

Türkiye Bloomberg’in listesinde 7’nci sırada. Aşılar da ülke nüfusunun yüzde 10,9’una yetecek miktarda.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de iki doz aşı olanların sayısı 7 milyondan fazla.
Önceki Haber
Tek yapılan cezaevi: Üç ayda altı ihaleye 556 milyon lira
Sonraki Haber
Hakkında uzaklaştırma kararı vardı: Göksal Koca, Arzu'yu öldürdü