Ana SayfaEkoloji‘Doğanın fethi’: 1453 kamyonla üçüncü havalimanı inşaatında ‘fetih geçidi’

‘Doğanın fethi’: 1453 kamyonla üçüncü havalimanı inşaatında ‘fetih geçidi’

HABER MERKEZİ – Üçüncü havalimanı inşaatını yapan firma ‘İstanbul’un Fethi’ adı altında bir ‘kutlama töreni’ düzenledi. Fetih tarihine ithafen 1453 kamyondan oluşturulan kortejin katıldığı geçit yaklaşık iki saat sürdü. Geçit, ‘en uzun kamyon geçidi’ dalında Guinnes Rekorlar Kitabı’na da aday gösterildi. ‘Mülksüzleştirme Ağları’, bir sosyal medya sitesinden üçüncü havalimanı inşaatına ve bu törene destek olan firmaların tam listesini paylaştı.

İstanbul’da devam eden üçüncü havalimanı inşaatını yürüten şirket, İstanbul’un Fethi’nin 564’üncü yıldönümünü 1453 kamyonla ‘kutladı’.

İnşaatı devam eden ve yapımı sırasında ciddi doğa tahribatına sebebiyet veren havalimanının bir numaralı pistinde gerçekleştirilen kortej için toplamda 3 bine yakın kişi görev aldı.

T24’ün haberine göre kamyon geçidi 3.2 km’lik performansıyla “En Uzun Kamyon Geçidi” kategorisinde Guinness rekoru denemesi de gerçekleştirdi.

Kamyonların geçidi 1 saat 47 dakika, hazırlıkları ise yedi saat sürdü. Geçit töreni için 2 bin 200 adet kamyon makine parkında hazır olarak bekletildi.

Üstlenici firma İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, ‘erişilmesi zor bir görev’ yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

Bir çağın sona erip başka bir çağın başlamasına vesile olan fetih ruhunda olduğu gibi, bizler bir araya geldiğimizde neler yapabileceğimizi her daim göstermiş bir milletiz. İstanbul yeni havalimanı da tamamlandığında havacılık alanında eminim ki bir dönemi kapatıp yeni bir dönemi başlatacaktır.

Guinness Rekorlar Kitabı’na aday

Kamyon geçidinin 3.2 km’lik uzunluğu için “En Uzun Kamyon Geçidi” kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı denemesi de gerçekleştirdi.

Guinness’e bu kategoride Hollanda’daki bir proje 416 kamyonluk geçitle girmişti.

Destek verenler

‘Mülksüzleştirme’ isimli kolektif veri haritalama ağı, Twitter üzerinden üçüncü havalimanının inşaasına ve ‘İstanbul’un Fethi’ni anmak için yapıldığı iddia edilen törene destek veren firmaların listesini paylaştı.

Tam listeye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yasağın ardından: Diyarbakır'a yoğun askeri sevkiyat, Lice'ye top atışı
Sonraki Haber
Sur’da Yıkıma Hayır Platformu kuruldu: İftarda Surlularla bir araya gelme çağrısı