Ana SayfaToplumsal CinsiyetZainal Abakarov’un polis olan babası ‘Doku’ dosyasından açığa alındı

Zainal Abakarov’un polis olan babası ‘Doku’ dosyasından açığa alındı

HABER MERKEZİ – Gülistan Doku’nun kaybolmasıyla ilgili soruşturmada baş şüpheli Zainal Abakarov’un polis olan babasının dosya kapsamında açığa alındığı ve hakkında kamu davası açıldığı belirtildi.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor.

21 yaşındaki Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili soruşturma sürse de, 331 gündür kayıp olan genç kadından hiçbir iz yok.

Diğer yandan Gülistan’ın son görüştüğü kişi olan baş şüpheli Zainal Abakarov’un polis olan üvey babası Engin Yücel’le ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Yücel hakkında, Gülistan’ın kişisel bilgilerini “hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve bu suçu kamu görevlisi sıfatıyla yapmak” gerekçesiyle Doku ailesi tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel’in haberine göre Engin Yücel hakkında, aynı suçlamayla 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kamu davası açıldı.

Haberde, çalıştığı kurum tarafından yürütülen idari soruşturma kapsamında Yücel’in, “Doku’ya ait kişisel bilgileri sosyal medya hesaplarında paylaştığı” gerekçesiyle açığa alındığı da belirtildi.

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, soruşturma kapsamında ilk defa Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir tezlerinin kabul edildiği yönünde somut bir gelişme yaşandığını söyledi.

Çimen, “Bu gelişme, soruşturma dosyasını yürüten birimde yer almış şüpheli ailenin, özelikle Gülistan Doku’nun intihar ettiğine yönelik bir algının oluşması için sahip oldukları kamu görevlisi sıfatını nasıl kullandıklarını da ortaya çıkarmıştır” dedi.

Yaşanan somut gelişmenin akıllara bazı soru işaretleri getirdiğini de dile getiren Çimen, “Dosya şüphelileri neden böyle bir algının oluşması için suç işlemektedirler. Şüphelileri suç işleyebilecek kadar zorlanmalarına sebep olan olay nedir? Dosya şüphelileri neden Gülistan Doku’nun intihar ettiğinin düşünülmesini istemektedirler? Tüm bu soruların cevabı etkili bir soruşturma yapılması halinde ancak açığa çıkacaktır” diye konuştu.

Öte yandan, CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu 8 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Engin Yücel’in başka bir soruşturma kapsamında açığa alındığını duyurmuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Batman'da 1,5 yaşındaki bebeğin ölümünde ihmal iddiası: Kim ne diyor?
Sonraki Haber
TCDD itiraz etti, Marmaray'daki aktarma kaldırıldı