Ana SayfaGüncelErdoğan’ın ‘ajan’ suçlaması üzerine Almanya ve İsveç’ten Türkiye’ye protesto notası

Erdoğan’ın ‘ajan’ suçlaması üzerine Almanya ve İsveç’ten Türkiye’ye protesto notası

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutuklanan insan hakları savunucularını ‘ajanlık’la suçlaması üzerine Almanya ve İsveç Türkiye’ye protesto notası verdi. Almanya Dışişleri Sözcüsü Schäfer ise “Türkiye’deki tutuklular esir haline getirilmemeli” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralarında Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in de bulunduğu insan hakları aktivistlerini ‘ajanlık’ ile suçlamasına Almanya hükümetinden tepki geldi.

Almanya ve İsveç’ten protesto notası

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer “Steudtner davasında olduğu üzere, Türk hükümetinin bir kez daha peşin hüküm bildirmesini, tahammül edilmesi neredeyse imkânsız olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Dışişleri Sözcüsü Schäfer Almanya’nın İsveç ile birlikte Türkiye hükümetine protesto notası verdiğini de söyledi.

Notada tutuklulara en azından resmi olarak neyle suçlandıklarının açıklanması istendi.

Ayrıca Erdoğan’ın ‘ajanlık’ suçlamasıyla ‘terör örgütüne destek’ şüphesinin birbiriyle bağdaşmadığı da ifade edildi.

“Şahsen benim dilim tutuldu”

DW Türkçe’deki habere göre Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in tek bir kelime Türkçe bilmediği halde orta düzey bir tercüman aracılığıyla ifade verdiğini söyleyen Schäfer, şöyle devam etti:

Sanki bu yetmiyormuş gibi bu son derece ciddi sorgulamada söylemek zorunda kaldıkları, soruşturma makamları ve savcılar tarafından kamuoyuna taşındı. Ve bu öyle bir biçimde sunuluyor ki, şahsen benim dilim tutuldu.

Resmi olarak kendisine bir terör örgütüne üye olma suçu yöneltiliyor. Şimdi de Türkiye Cumhurbaşkanı’ndan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin ajanı olduğunu ve Türkiye’yi bölmek istediğini duyuyoruz. İkisi birden doğru olamaz, ikisinin birlikte olmasını aklın alması mümkün değil.

Uluslararası Af Örgütü bir terör örgütü müdür? Tutukluların Türk hükümetinin esirleri haline gelmemesi için tüm gücümüzle çaba gösteriyoruz.

Schäfer, Steudtner ve tutuklu diğer Almanya vatandaşlarıyla zorlukla temas kurulabildiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schäfer “Alman vatandaşlarına vicdanı rahat bir biçimde Türkiye’ye seyahat etmelerini önermek zor” diye de ekledi.

Ne olmuştu?

Büyükada’da 5 Temmuz’da Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’in de aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusu, toplantı halindeyken polis baskını sonrası gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan İdil Eser, Günal Kurşun, Özlem Dalkıran, Veli Acu, Nalan Erkem, İlknur Üstün, İsveç vatandaşı Ali Garavi ve Alman vatandaşı Peter Steudtner tutuklanmıştı.

Hükümete yakın medyada yer alan haberlerde Steudtner’in savcılık ifadesinde “Türkiye’ye girişimden nerede kalacağıma kadar İstanbul’daki Alman temsilciliğinin bilgisi vardır. Elepant isimli program sayesinde otomatik olarak yurttan çıkışımız ve başka ülkeye girişimiz konsolosluk tarafından takip ediliyor. Program ziyaret ettiğimiz ülkelerde başımıza olumsuz bir durum gelmesi durumunda bununla temsilciliğin ilgilenebilmesi için dizayn edilmiş ve kullanıma sunulmuştur” dediği ileri sürülmüştü.

Erdoğan ise dün partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda “(Batılılar) istiyorlar ki onlar bizim vatandaşlarımızı istedikleri gibi örselerken kendilerinin ajanları ülkemizde diledikleri gibi cirit atsınlar, buna mukabil biz hiçbir şey yapmayalım” demişti. Erdoğan “Sen, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’na, bakanlarına ülkende konuşma imkânı vermeyeceksin ama ajanların gelip burada otellerde cirit atacak ve benim ülkemi parselleyecekler” diye konuşmuştu.

Previous post
Dokuz insan hayatını kaybetmişti: TIR'dan sağ kurtulan göçmenler de sınırdışı ile karşı karşıya
Next post
CUMHURİYET DAVASI | Hakan Kara, Turhan Günay ve Ahmet Şık'ın savunması