Ana SayfaGüncelGerekçe Gülmen ve Özakça’ya destek eylemleri: Ankara Valiliği’nden bir ay eylem yasağı kararı

Gerekçe Gülmen ve Özakça’ya destek eylemleri: Ankara Valiliği’nden bir ay eylem yasağı kararı

HABER MERKEZİ – Ankara Valiliği, kentte Ağustos ayı boyunca eylem ve gösterileri “güvenlik” gerekçesiyle yasakladı.

Ankara Valiliği, Olağanüstü Hal (OHAL) yasaklarına bir yenisini daha ekledi.

Daha önce OHAL KHK’si ile işlerinden atıldıktan sonra açlık grevine başlayan ve eylemlerini cezaevinde de sürdüren eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemlerinin yapıldığı Kızılay’da süresiz eylem yasağı getiren valilik bu kez yasağı tüm kente yararak Ağustos ayı boyunca eylem ve etkinlikleri yasakladı.

Valilik kararına gerekçe olarak açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemlerini gösterdi.

Valiliğin açıklamasında “Destek vermek ve tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla, 24 saat esasına göre ilimiz muhtelif yerlerinde, parklarında açlık grevi, oturma eylemi düzenleneceğine dair istihbarat alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen, işe geri dönme talebiyle açlık grevi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve tutuklanan DHKP-C Kamu Emekçileri Cephesi (KEC) mensubu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek ve tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla, 24 saat esasına göre ilimiz muhtelif yerlerinde, parklarında açlık grevi, oturma eylemi düzenleneceğine dair istihbarat alınmıştır.

Bu tür eylemlerin, mevsim şartları da göz önünde bulundurulduğunda hava sıcaklığından dolayı vatandaşların parkları yoğun olarak tercih etmesinden dolayı çevreye rahatsızlık verebileceği, DEAŞ terör örgütü ve benzeri örgütlerin, katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapabileceği, böylelikle kamu güvenliğini tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle Ankara genelinde park, bahçe ve umuma açık alanlarda, 2017 Ağustos ayı boyunca açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser ve bu gibi toplu etkinlikler; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

Yukarıda belirtilen emir ve yasaklara uymayanlar hakkında, fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Previous post
Ürdün'de cinsel saldırı suçlularına af getiren yasaya iptal
Next post
Özakça işkenceyi anlattı: Üzerime çullanıp nefessiz bıraktılar, sandalyeye bağladılar