Ana SayfaEkonomiAlmanya, Yücel’in tahliyesi öncesi Türkiye ile silah anlaşmalarına onay vermiş

Almanya, Yücel’in tahliyesi öncesi Türkiye ile silah anlaşmalarına onay vermiş

HABER MERKEZİ – Alman hükümetinin Deniz Yücel’in serbest bırakılmasından bir süre önce Türkiye’ye silah satışına ilişkin bir dizi anlaşmayı onayladığı ortaya çıktı.

Almanya hükümetinin, verilen bir soru önergesine verdiği yanıtta, Deniz Yücel’in serbest bırakılmasından bir süre önce Türkiye’ye silah satışına ilişkin bir dizi anlaşmayı onayladığı iddia edildi.

Reuters’ın haberine göre Almanya hükümeti 18 Aralık 2017 ile 24 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye’ye yönelik silah ihracatına ilişkin 31 anlaşmaya onay verdi.

Haber, Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in Meclis’e sunduğu soru önergesine verilen cevaba dayandırıldı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Alman Ticaret ve Enerji Bakanlığı tarafından verilen cevapta silahların tür ve modellerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken sadece silahlara ilişkin kodlar kullanıldı. Söz konusu onayın Türkiye’nin talep ettiği ancak Alman hükümeti tarafından askıya alınan Leopard tanklarının modernizasyonunu kapsayıp kapsamadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Önergede hükümete NATO üyesi Türkiye’ye yönelik görünüşteki sıkı denetimin terk edilmesinde, Deniz Yücel’in serbest bırakılmasının ne derece rol oynadığı sorulurken, Hükümet kanadının ise buna yanıtı “Türkiye’de politik nedenlerle tutukluluğu devam eden Alman vatandaşlarının serbest bırakılması için hükümetin her kanaldan çalıştığı” oldu.

Ne olmuştu?

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel bir yılı aşkın bir süre iddianamesiz cezaevinde tutulduktan sonra 16 Şubat’ta serbest bırakılmıştı.

Yücel henüz tutukluyken “özgürlüğünün tank ticaretiyle lekelenmesini istemediğini” ifade etmiş, buna karşılık Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de “Türkiye ile herhangi bir kirli anlaşma yok” demişti.

Benzer açıklamaları Yücel’in serbest bırakılmasından sonra da tekrar eden Gabriel, “Yücel’in serbest bırakılması ile ilgili ortada ne kirli ne de temiz bir anlaşma yok” demişti.

Son olarak dün Türkiye’de tutuklu bulunan bir Almanya vatandaşı daha serbest bırakılmıştı. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı olduğu için Türkiye’de bulunan Almanya vatandaşının kimliğine ilişkin olarak herhangi bir açıklama yapılmazken; son tahliye kararı ile birlikte Türkiye’de tutuklu olan Almanya vatandaşlarının sayısı 4’e düşmüş oldu.
Önceki Haber
Durumu giderek ağırlaşan 78 yaşındaki tutuklu Sise Bingöl hala tahliye edilmedi
Sonraki Haber
Neşe Özgen: Hayat ütopyalarımızı yaratıp bunları göstermeli, arzulanan hayatı kurmalıyız