Ana SayfaGüncelSGK 5 kanser ilacını yeniden ödeme kapsamına aldı

SGK 5 kanser ilacını yeniden ödeme kapsamına aldı

HABER MERKEZİ – SGK, yerli üretim başladığı gerekçesiyle ödeme kapsamından çıkarttığı 5 ithal kanser ilacını yeniden ödeme kapsamına aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle ithal kanser ilaçlarına ilişkin de düzenleme geldi.

Değişiklikle yerli üretim başladığı gerekçesiyle ödeme kapsamından çıkartılan Altuzan (endikasyon ilavesi, serviks kanseri, glioblostom), Xgeva (dev hücreli kemik tümörü, kemik metastası prostat, meme, akciğer),  Mozopil (lösemi, lenfoma nakil öncesi), Opdivo (renal hücreli kanser, metanam, klasik hodgkin lenfoma) ve Revlimid (endikasyon ilavesi, mantle hücreli lenfoma) adlı 5 kanser ilacı geri ödeme kapsamına alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikte yer alan diğer uygulamalar şunlar:

  • “Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri talepleri doğrultusunda gazi ve şehit yakınları ile er-erbaş olarak askerlik görevini ifa edenlerden otelcilik hizmetleri ve istisnai sağlık hizmetleri kapsamında da ilave ücret alınmayacak.
  • Yüzde 40 ve üzerinde engelli kişilerin diş tedavilerinde gerekli olan sağlık kurulu raporu, muayene yapan hekimin düzenleyeceği tek hekim raporuna dönüştürüldü.
  • Yüzde 40 ve üzeri engelli kişilerde, kanser, organ, doku, kök hücre nakli tedavilerinde sevkler doğrudan yapılacak, tıbbi gerekçe aranmayacak.
  • Büyüme hormonu kullanılarak boylarının uzatılması mümkün olan Turner sendromlu hastalarda kullanılacak büyüme hormonu bedelleri kurum tarafından karşılanacak.
  • Çölyak hastalığında yapılan ödemelere esas olan sağlık raporu kullanım süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.
  • Kemik erimesinin tespiti için yapılan kemik ölçüm işlemi maruz kalınan radyasyon miktarını azaltmak için 2 yılda bir yapılacak.”

.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Piyanist Chad Lawson ilk kez Türkiye’de
Sonraki Haber
Demirci Kawa'nın Newroz ateşi – Aydın Engin