Ana SayfaÇalışma YaşamıTürkiye’de 11 milyon 100 bin kişinin sosyal güvencesi yok

Türkiye’de 11 milyon 100 bin kişinin sosyal güvencesi yok

HABER MERKEZİ – Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre hiçbir sosyal güvencesi olmayanların sayısı iki yıl öncesine göre 9.8 milyondan 11.1 milyona yükseldi. Geçen yılın Mayıs ayına göre 391 bin kişi daha işini kaybetti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 6 aydır ara verdiği istatistiki verileri yeniden yayınlamaya başladı.

SGK kayıtlarına göre geçen yılın Mayıs ayında 22 milyon 581 olan toplam aktif sigortalı sayısı 391 bin kişi azalarak 22 milyon 190 bin kişiye geriledi.

Geçen yılın Mayıs ayına göre 391 bin kişi daha işini kaybetti.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin sayısı da hızla arttı.

18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan sosyal güvenceden yoksunların sayısı ise (Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescil edilenler) 2017 yılında 9 milyon 800 bin kişi iken 2019 yılı Mayıs’ında 11 milyon 100 bin kişiye yükseldi.

Geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için GSS’si devlet tarafından ödenen kişi sayısı da yılın ilk beş ayında 400 bine dayandı.

Yılın ilk beş ayında 518 bin 554 kişi sosyal güvenceden yoksun hale düşerek işsiz kaldı.

Geçen yıl 11 milyon 600 bin kişi olan emekli aylığı alanların sayısı bu yılın Mayıs ayı itibariyle 12 milyon 35 kişi olarak gerçekleşti.

Nedeni ‘seçim’

SGK’nin geçen yıl sonu 15.7 milyar lira olan açığıysa bu yılın ilk beş ayında 20 milyar 200 milyon liraya yükseldi.

SGK verilerinden yapılan çalışmaya imza atan hekimler Dr. Güray Kılıç ve Dr. Ergün Demir, açığın nedeninin seçimler olduğunu belirtiyor:

“Her ne kadar AKP iktidarı kamuoyuna sosyal sigorta kolları ile ilgili olarak efektif kapsam bakımından gerçekçi olmayan, sanal bir iyilik hali göstermek istese de gerçek durum şudur: Rakamlarla sabit olduğu üzere kriz ve dövizdeki artışın sonucu olarak yüzlerce işyeri, fabrika kapandı ve binlerce işçi işten çıkarıldı.
“Prim ödeyemeyenlerin sayısının giderek artması ve prim alacaklarının tahsil edilememesi ile SGK gelir-gider dengesi olumsuz etkilendi ve ‘açık’ arttı. Seçim nedeniyle boşaltılan bütçeden Sosyal Güvenlik Kurumu’na yeterli bütçe transferi yapılmasında da zorlanıldığı görülmektedir.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Emine Bulut'u öldüren Fedai Varan 9 Ekim'de hakim karşısına çıkacak
Sonraki Haber
Nükleeri 'masum' ve 'iyi' gibi gösterenlere Mersin'den tepki