Ana SayfaDünyaBiden: 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan çekileceğiz

Biden: 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan çekileceğiz

HABER MERKEZİ – 1 Mayıs itibariyle Afganistan’dan çekileceklerini açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, “Amerika’nın en uzun savaşını bitirme zamanı geldi. Amerikan askerlerinin eve dönme zamanı geldi” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Afganistan’da kalan 2 bin 500 ABD askerinin tamamen ülkeden çıkması için hazırlanan takvimi duyurdu.

Ekim 2001’de dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un, ABD’nin Afganistan’daki ‘terör hedeflerini bombalamaya başladığını duyurduğunu’ hatırlatan Biden, 11 Eylül 2001’deki saldırıların ardından ABD’nin böyle bir karar aldığını vurguladı.

‘Afganistan’ın bir daha ABD’ye yönelik terör saldırılarının bir üssü olmaması için çalıştıklarını’ kaydeden Biden, ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığını genişletme döngüsünü devam ettirmeyeceğini söyledi.

Biden, müttefik ve ortak ülkeler, askeri ve istihbarat uzmanları, diplomatlar, Kongre ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile konuyu istişare ettiğini belirterek, “Amerika’nın en uzun savaşını bitirme zamanı geldi. Amerikan askerlerinin eve dönme zamanı geldi” dedi.

“Buradan çıkarken acele etmeyeceğiz”

Donald Trump yönetiminin Afganistan’da kalan 2 bin 500 ABD askerinin çekilmesi için 1 Mayıs’ı son tarih olarak belirlediğini belirten Biden, “1 Mayıs’ta son askerlerimizi çekmeye başlayacağız. Ancak, buradan çıkarken acele etmeyeceğiz. Bunu sorumlu, temkinli ve güvenli bir biçimde yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Afganistan’da yaklaşık 20 yıldır ABD’nin yanında olan müttefik ve ortaklarına teşekkür ederek, “11 Eylül’deki hain saldırının 20’nci yıl dönümünden önce, ABD askerleri NATO müttefiklerimizin askerleri ve operasyonel ortaklarımızla birlikte Afganistan’dan çıkmış olacak” ifadelerini kullandı.

Afganistan ile Taliban arasında yapılan barış görüşmelerini de desteklemeye devam ettiklerini kaydeden Biden, “Biz Afgan kadın ve kız çocukların haklarını savunmaya devam ederken, önemli insani ve kalkınma desteği de sağlayacağız. Ayrıca bölgedeki diğer ülkelerden, özellikle de Pakistan, Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den Afganistan’ı desteklemek için daha çok şey yapmalarını isteyeceğiz” dedi.
Önceki Haber
Erbil’de ABD askeri üssünün olduğu bölgeye füzeli saldırı
Sonraki Haber
MSB: Başika'da bir asker hayatını kaybetti