Ana SayfaEkonomiRestoran ve kafelerde iflas oranı yüzde 25’e dayandı

Restoran ve kafelerde iflas oranı yüzde 25’e dayandı

HABER MERKEZİ – Bayram sonrasına kadar kapalı kalacak restoran ve kafelerde iflas oranının yüzde 25’in üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Sektöre destek gelmemesi halinde yeniden açılma sonrası 300 bin istihdam kaybı yaşanacağı belirtiliyor.

Türkiye genelinde sayısı 120 bini bulan restoran ve kafeler ile bu sektörde istihdam edilen 2 milyona yakın çalışan Covid-19 salgınından en fazla etkilenen kesimlerin başında geliyor.

Dünya gazetesine konuşan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, pandeminin başlangıcından bu yana işletmelerin yüzde 20’sinin iflas ettiğini dile getirdi.

Demirer, geçen sene başlayan kısmi kapatmaların bu sene de devam ettiğini hatırlatarak, bunun sektörde iflas ve kapanmaları artıracağını söyledi.

Ramazan ayı ve bayram sürecinde kapalı kalınmasının halihazırda yüzde 20’ye ulaşan iflas ve kapanmaların yüzde 25 bandının üzerine çıkacağı tahmininde bulunan Demirer, Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) iptali ile çalışanların zorunlu ücretsiz izne çıkmış olmasının da önemli sorunlar arasında olduğunu vurguladı.

Demirer, “Günlük 50 TL’lik geçim desteğinin yetersizliği nedeniyle bu arkadaşlar ileriye iyimser bakamayıp sektörü terk ediyorlar. Özellikle 3 bin 600 gün sayısını dolduranlar işyerleri ile ilişkilerini koparıyor. Bu durum da şu anda büyük nakit sıkıntısı çeken işletmeleri çok zor durumda bırakıyor” ifadelerini kullandı.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ise “Bayramdan sonra tamamen açılmayı bekliyoruz. Açılmazsa inanılmaz sıkıntıya girecek sektör. Bu süreçte de bizim sektöre özel bir teşvik lazım. Çalışanların 1.500 TL ile geçinmesi çok zor. Çalışanların yarısı bekliyor şu an. Yasaktan sonra destek gelmezse en az 300 bin kişi işiz kalabilir” açıklamasında bulundu.
Önceki Haber
İşçi Filmleri Festivali başlıyor: Adaletsizlikler 'Hangi kadraja sığar?'
Sonraki Haber
Lice’de askeri operasyon: Ev baskınlarında gözaltı ve darp