Ana SayfaGüncelAtilla Taş ve Murat Aksoy’un da aralarında olduğu 26 kişinin hapis cezaları onandı

Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da aralarında olduğu 26 kişinin hapis cezaları onandı

HABER MERKEZİ – Aralarında gazeteci Murat Aksoy ve Atilla Taş’ın da yer aldığı 26 medya çalışanına verilen hapis cezaları onandı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, gazeteci Murat Aksoy ile Atilla Taş’ın da aralarında bulunduğu 26 medya çalışanı hakkında verilen hapis cezalarını onadı.

Bianet’in haberine göre 26 ismin istinaf başvurularını esastan reddine karar veren mahkeme, kararında, dosyada mevcut delillerin suçun ispatı bakımından yerinde ve yeterli olduğu ve yerel mahkemenin kararının hukuka uygun olduğu ifade edildi.

Ne olmuştu?

“FETÖ”nün medya yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla gazeteci Murat Aksoy ve Atilla Taş’ın aralarında yer aldığı 18’i tutuklu 28 medya çalışanının “örgüt üyeliği” ve “darbe teşebbüsü” suçlamasıyla yargılandığı davada Mart ayında karar çıkmıştı.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, “darbe teşebbüsü” suçlamasından tüm sanıklar hakkında beraat kararı vermişti.

Ancak Atilla Taş “örgüte yardım”dan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almıştı. Murat Aksoy da aynı suçlama ile 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanıklardan Muhterem Tanık ise tüm suçlamalardan beraat etmişti.

Sanıklar Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Muhammet Sait Kuloğlu, Erkan Acar, Oğuz Usluer, Davut Aydın, Ufuk Şanlı, Yetkin Yıldız, Cuma Ulus ‘üyelik’ten 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cihan Acar, Bünyamin Köseli, İbrahim Balta, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Mutlu Çölgeçen, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Seyid Kılıç, Hüseyin Aydın, Abdullah Kılıç ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu’na da ‘üyelik’ten 6 yıl 3’er ay hapis cezası verilmişti.

Davanın firari sanıkları Bülent Ceyhan ve Said Sefa’nın yakalama kararının infaz edilmediğinden dolayı dosyalarının ayrılmasına da karar verilmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
CHP yerel seçimler için 105 adayını belirledi
Sonraki Haber
'Üstü örtülmeye çalışılıyor': Tacizden dava açılan lise öğretmeninin görev yeri değiştirildi