Ana SayfaGüncelDHA muhabirine önce darp, sonra ters kelepçe ile gözaltı

DHA muhabirine önce darp, sonra ters kelepçe ile gözaltı

HABER MERKEZİ – İstanbul Gaziosmanpaşa’da haber takibi yapan DHA muhabiri Ümit Uzun, polis tarafından darp edilerek ters kelepçe ile gözaltına alındı. Serbest bırakılan Uzun, polislerden şikayetçi oldu.

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde meydana gelen otobüs kazasında beş kişi yaralandı

DHA’nın haberine göre, muhabirleri Ümit Uzun ve kameraman Harun Uyanık da kazayı haberleştirirken polisler Uzun’un sokaktan çıkmasını istedi.

Görevini yaptığını belirtmesine rağmen polisler, Uzun’u önce bir işyeri önünde darp etti, ardından ters kelepçe takarak gözaltına aldı.

Ümit Uzun bir süre polis aracında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Hastaneden darp raporu alarak polisler hakkında şikayetçi olduğunu söyleyen Uzun olayı şöyle anlattı:

 “Bilgi almak için beyaz eşya parçaları satan bir esnafın izniyle iş yerine girmiştim. Elimde sadece mikrofonum vardı, görüntü çekmiyordum. Bu sırada yanıma ekip amiri olduğunu öğrendiğim polis memuru geldi ve benim dükkandan çıkmamı söyledi. Ben de dükkan sahibinden izin aldığımı birazdan çıkacağımı söyledim. Fakat ısrarla çıkmamı istediler. Diğer polis memurları da aynı şekilde. ‘Bilgi alayım birazdan çıkacağım. Size zorluk çıkarmıyorum ki’ dedim. Onlar da zorluk çıkardığımı söylediler.
“Daha sonra polislerden biri kolumu tutarak, ‘Çık lan dışarı’ diyerek beni çekti. Ben de kameraman arkadaşıma seslenerek olanları çekmesini söyledim. O sırada diğer polis memuru, hemen Harun’a yöneldi ve kamerasını kapatarak görüntü almasını engelledi. Ekipler amiri ise beni göğsümden iterek dükkanın içine soktu. Ve beni sert bir şekilde itmeye devam etti. Darp etmeye başladılar.
“İş yerinde bir raf var, beni oraya yapıştırdılar. Yüzüm rafa yapışmış şekilde duruyordum. O sırada bir polis memuru sol bileğimi bükerek arkadan kelepçe taktı. Kelepçe takıldıktan sonra diğer polis memuru da ceplerimi aradı, ellerini cebimin içine soktu. Ben de ‘Memur bey böyle bir şey yapamazsınız, beni arama hakkınız yok. Hele ki ellerinizi cebime sokma hakkınız hiç yok. Bu ‘hürriyeti tahdit’e giriyor, bunu yapmayın’ dedim.  ‘Sen görürsün yapabiliyor muyuz, yapamıyor muyuz’ dedi  ve cebinden cüzdanımı aldı.
“Ekip amiri talimat verdi;  ‘Bunu araca götürün, ardından da karakola götürün’ dedi. Beni dükkandan çıkarıp kolumu ve ensemden sıktılar. Beni zorla araca bindirdiler. Araca bindirdiklerinde de ‘Ne yapıyorsunuz, beni nereye götürüyorsunuz?’ dedim. Çünkü ne olduğunu anlamadım. Araçta bir müddet bekledim. Telefonum çalıyor, cevap veremedim. Polisler başımda bekledi.
 “Bu olaylar yaşanırken kaza yapan otobüsün şoförü hala otobüsün içinde ve kurtarma çalışmaları sürüyordu. Daha sonra ilçe emniyet müdür yardımcısı gelip kelepçeyi açtı. Hastaneye giderek darp raporu aldım. Daha sonra Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundum.”

Tepkiler

Uzun’un gözaltına alınma görüntülerini, gazeteci Yağız Şenkal’ın Twitter’dan paylaştı.

Görüntülerin ardından meslek örgütleri sosyal medyadan duruma tepki gösterdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Efes'in cinsiyetçi biralarına tepki ve boykot çağrısı
Sonraki Haber
Otogarda iki erkek bir kişiyi öldürdü, polis müdahale etmedi