Ana SayfaEkonomiEsnaflar Kadıköy’den seslendi: Ayakta kalacak gücümüz kalmadı

Esnaflar Kadıköy’den seslendi: Ayakta kalacak gücümüz kalmadı

HABER MERKEZİ – Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında birçok işyerinin kapatılmasından etkilenen esnaflar, Kadıköy’de eylem yaptı. “Ayakta kalacak gücümüz kalmadı” diyen esnaflar, hükümetten destek ve gerçekçi bir çözüm istedi.

Covid-19 tedbirleri kapsamında yeme içme üzerine çalışan işletmelerin sadece paket servisi yapması yönünde getirilen kısıtlamadan esnaflar etkileniyor.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bir araya gelen esnaflar, “Sunulan pandemi önlemleriyle ayakta kalacak gücümüz kalmadı. Bizlere gerçekçi bir çözüm sunulmasını istiyoruz” dedi.

Kadıköy İskelesi önündeki eyleme Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER), Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER), Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Cafe Bar İşletmecileri Derneği (AKİD), Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği (KEYDER) Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) katıldı.

Eyleme HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve Emek Demokrasi Güçleri de destek verdi.

“Adaletli davranılmamakta”

Evrensel’in haberine göre eylemde konuşan KADIDER Başkanı Tuncay Savaşlı, “Zorlu pandemi sürecinin işletmeciler ve esnaf olarak farkındayız. Ancak pandeminin yarattığı ağır koşulların faturasının sadece esnafa kesilmesine anlam veremiyoruz” dedi.

Fabrika ve alışveriş merkezlerinin faaliyetine devam ettiğini vurgulayan Savaşlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Salgını kontrol altına almak adına adaletli davranılmamaktadır. Sektörümüze uygulanan cezalandırmayı kabul etmiyoruz. Kapalı olduğumuz dönemlerde bile ruhsatları bar statüsünde olduğu için 9 aydır açılmayan işletmelerden hâlâ kira stopajı, SSK stopajı, muhasebe stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, geçici vergi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, katı atık ve çöp vergisi, tabela-reklam vergisi ve faturalardan alınan vergiler tahsil edilmeye devam ediliyor. Hükümet bize herhangi bir destek vermediği gibi bizlerden aldığı vergiden de vazgeçmiyor.

“Bir an önce taleplerimize ses verilmeli”

Savaşlı, pandemi önlemleriyle binlerce insanın işsizliğe ve açlığa mahkum edildiğini ifade etti ve ekledi:

Yeme-içme ve eğlence sektörünü sınırlayarak ya da kapatarak işletme sahibi, garson, komi, barmen, aşçı, bulaşıkçı gibi çalışanları ve binlerce aileyi de kaderine terk ettiğiniz gibi, sektörün paydaşları olan müzisyen, oyuncu, performans sanatçıları, taksiciler, çiçekçiler, tekel bayileri ve binlerce tedarikçi ile çalışanlarını ve onların ailelerini işsizliğe ve açlığa mahkum ettiğinizi bilmenizi isteriz.

Bir an önce taleplerimize ses verilmesini ve bizlere gerçekçi bir çözüm sunulmasını istiyoruz. Bilinmelidir ki bu zorlu süreçte bizleri batırarak ve binlerce çalışanın evine ekmek götürmesine mani olarak ülke ekonomisini düze çıkaramazsınız. Bu nedenle bir kez daha yüksek sesle dile getiriyoruz, esnaf destek bekliyor çünkü batıyoruz.

Talepler

Savaşlı, esnafların taleplerini ise şöyle sıraladı:

  • İşletmelerin kapalı olduğu dönemlerde kira yardımı yapılmalı,
  • Kredibilitesine bakılmaksızın bankalar esnafa faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi desteği vermeli,
  • Mevcut krediler faizsiz ertelenmeli,
  • Çalışanlara verilen Kısa Çalışma Ödeneği ve ücretsiz izin paraları da en az asgari ücret düzeyinde olmalı.
  Kadıköy esnafı: Ölmek de batmak da istemiyoruz

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Okul öncesi eğitimde yüz yüze eğitim kararı müdürlüklere bırakıldı
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisi: Vakalar da can kayıpları da hızla artıyor