Ana SayfaGüncelMızraklı’nın tutuklanışı: Bir itirafçının 3 yıl sonra, seçimden önce verdiği ifadeyle cezaevinde

Mızraklı’nın tutuklanışı: Bir itirafçının 3 yıl sonra, seçimden önce verdiği ifadeyle cezaevinde

HABER MERKEZİ – Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın tutuklanmasına gerekçe yapılan ifadelerin, 2016’da ‘pişmanlık’tan faydalanan bir şahıstan 3 yıl sonra, yerel seçimlere sadece 11 gün kala alındığı ortaya çıktı. Mızraklı, aleyhine verilen ifadeleri reddederken, avukatları ise “Yakalandığı zaman söylenmeyip, üç yıl sonra seçimden önce konuşması tanığın ifadesinin düzmece olduğunu göstermektedir” dedi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, önceki gün gözaltına alınmasının ardından dün tutuklandı.

Mızraklı’ya yöneltilen “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarının ise örgüte katıldıktan sonra 2016 yılında teslim olan ve “Pişmanlık Yasası”ndan faydalanan bir şahsın ifadelerine dayandırıldığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre söz konusu şahsın tutuklama kararına dayanak yapılan iddiaları 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlere sadece 11 gün kala beyan edilmiş.

Gizli tanık, 20 Mart’ta alınan ifadesinde, Diyarbakır’daki özel bir hastanede çalıştığı dönemde Mızraklı’nın “yaralı bir PKK’liyi tedavi ettiğini duyduğunu” belirtmiş.

Mızraklı’dan iddialara yanıt

Savcılık aşamasında gizli tanığın bu yönlü beyanları sorulan Mızraklı, öne sürülen iddiayı reddetti.

Savunmasında, söylenenlerin üçüncü kişinin ağzından aktarıldığına dikkat çeken Mızraklı, tanımadığını belirttiği şahsın o hastanede çalışıp çalışmadığını da bilmediğini ifade etti.

Mızraklı, savunmasında “Bağırsakları alınan örgüt mensubunun ertesi günü taburcu edildiği” yönündeki beyanına ise bunun tıbben mümkün olmadığı karşılığını verdi.

“Böylesi ağır bir ameliyat geçiren bir kişinin ertesi gün taburcu olması mümkün değil” diyen Mızraklı, bunun da tanık beyanına itibar edilemeyeceğini gösterdiğini kaydetti.

Mızraklı, sorgusunda kendisine yönelik suçlamalar arasında bulunan Sarmaşık Derneği yöneticiliğine ilişkin sorulara da yanıt verdi; İçişleri Bakanlığı’nın defalarda denetim yaptığı derneğe dair herhangi bir suç unsurunun bulunamadığını belirti.

Avukatlardan ortak açıklama: İfade düzmece

Mızraklı’nın avukatları Mehmet Emin Aktar, Zülal Erdoğan Bilal ve Muhsin Bilal da savcılığın müvekkillerine dair yaptığı tutuklama istemine karşı yaptıkları ortak savunmada şunları kaydetti:

“Müvekkil hakkında tanıklık beyanında bulunan kişi Mayıs 2016 tarihinde güvenlik güçlerine teslim olmuştur ve etkinlik pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için talepte bulunmuştur. Yargılandığı dosyada uzun beyanları mevcuttur.
“Müvekkil ile ilgili beyanı 20 Mart 2019’da yani 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerden 11 gün önce vermiştir. Cumhuriyet Savcısı tutuklama sevk gerekçesinde müvekkilin … hastanesinde çalıştığını bildiğini belirtmiştir. Bu bilme hususunu tanığın beyanlarına itibar edilebileceğinin göstergesi olarak sunulmuştur.
“Aynı Cumhuriyet Savcısı bu tanığın beyanında geçen müvekkilim ile ameliyatı gerçekleştirdiği iddia edilen diğer şahısların belirtilen tarihte hastanede çalışıp çalışmadığını ve ameliyathanede kimlerin katılıp katılmadığını araştırma gereği duymamıştır.
“Müvekkilin hangi hastanede çalıştığı bilgisi sanki çok önemli ve gizli bir bilgiymiş gibi dosyaya sunulmuştur.
“Tanık beyanında hastanın bağırsaklarının kesilerek dikildiğini ve ertesi günü taburcu olduğunu belirtmektedir. Bu durum hayatın olağan akışına aykırıdır.
“Ayrıca böyle bir hususun yakalandığı zaman söylenmeyip, üç yıl sonra seçimden 10 gün önce belirtmesi de ifadesinin düzmece olduğunu göstermektedir.
“Bu bir suç soruşturması değildir. Çünkü müvekkilin ikametinde yapılan ev araması 21 Ekim 2019 tarih 07.05 saati itibari ile bitmesine ve dosyada gizlilik kararı bulunmasına rağmen 07.15 saatinde NETHABER.COM isimli internet sitesinde müvekkilim hakkındaki itirafçı beyanları yayınlanmıştır.
“Ayrıca müvekkilimin kolluk memurları nezaretine de evden çıkışını gösteren fotoğraf, aynı sitede 07.28 saatinde yayınlanmıştır. Sadece bu durum bile soruşturmanın bir suç soruşturması olmadığını, suç soruşturması görünümü altında müvekkilin tutuklanmasının amaçlandığı anlaşılmaktadır.”

Ne oldu?

Mızraklı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında başlattı soruşturmalar doğrultusunda önceki gün Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer ve Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ile birlikte gözaltına alındı.

Mızraklı, çıkarıldığı mahkemede eşbaşkanlar Yılmaz ve Nazlıer ile birlikte dün tutuklandı.

Mızraklı, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası”yaptığı iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine götürüldü.

İçişleri Bakanlığı 19 Ağustos’ta, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile beraber görevden alındığını açıklamıştı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Mızraklı’nın yerine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu kayyum olarak atanmıştı

Previous post
İngiltere'de bir TIR'da 39 insanın cesedi bulundu
Next post
Polislerce evi basılan Eren Keskin ifade verdi