Ana SayfaGüncelMültecilikten iklim krizine: “Hangi İnsan Hakları?” festivali başlıyor

Mültecilikten iklim krizine: “Hangi İnsan Hakları?” festivali başlıyor

HABER MERKEZİ – 10. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 7-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, mültecilikten iklim krizine, kadın haklarından zorla kaybetmeye ve Türkiye’de yakın dönemde yaşananlara kadar birçok konuya dair 35’e yakın filmi seyirciyle buluşturacak.

Bu yıl 10’uncu kez düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 7 Aralık’ta başlıyor.

Kanada, Hindistan, Lübnan, Mısır, Filistin, Hollanda, ABD, Avusturya, Almanya, İsveç gibi ülkelerden önemli filmler ve Türkiye’den geniş bir seçki sunan festival programında kısa ve uzun metraj olmak üzere 35’e yakın film yer alıyor.

11 Aralık’a dek sürecek festival kapsamında atölye, forum, panel ve söyleşi gibi yan etkinlikler de gerçekleşecek.

İstanbul’un iki yakasındaki mekanlarda düzenlenecek gösterim ve etkinliklerin yanı sıra, festival programından bir seçki eş zamanlı olarak Diyarbakır (7-11 Aralık) ve Batman’da da (7-9 Aralık) olacak.

Gösterimler ücretsiz

Tamamı ücretsiz olan gösterimler Avrupa yakasında Aynalı Geçit ve Asya yakasında TAK Kadıköy’de, yan etkinlikler ise Cezayir Salonu, Altyazı Sinema Derneği, SGDD-ASAM ve Tütün Deposu’nda gerçekleşecek.

Evimiz neresi?

Festivalin sürekli bölümlerinden Evimiz Neresi? bu sene de geniş bir seçkiyi ağırlıyor.

Bölümde yer alan belgesellerden “Müstesna Mekânlar” (Spaces of Exception / Matt Peterson-Malek Rasamny), yönetmenlerden Matt Peterson’ın katılımıyla Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Film, ABD’deki rezervasyon adı verilen ‘yerli toplama kampları’ ile Lübnan’daki Filistin mülteci kamplarını paralel şekilde ele alıyor.

“Müstesna Mekânlar”

Bölümün diğer filmleri arasında “Kalanlar – Yolculuktan Sonra” (The Remains – After the Odyssey / Nathalie Borgers), “Uzak Diyarlardan Geldiniz” (You Come From Far Away / Amal Ramsis), “Sen Benim Arkadaşımsın” (You are My Friend / Petra Lataster Czisch – Peter Lataster) ve “Amina” (Kıvılcım Akay) adlı belgeseller yer alıyor.

Bu sene Documentarist’te FIPRESCI Ödülü kazanan “Rüzgârın Götürdüğü” (What the Wind Took Away / Helin Çelik) ile İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel seçilen “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” (Rena Lusin Bitmez) yine bu bölümde seyirciyle buluşacak.

“Amina”

Türkiye nereye?

Türkiye Nereye? başlıklı bölümde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlerle ilgili “Buluştuğumuz Yer: Hakikat Bahçeleri” (Eylem Şen) ve “Tebeşir” (Özge Astan); yakın dönemde yaşanmış üç katliama dair “Ölüm Ne Yana Düşer Usta” (Gül Büyükbeşe); iş cinayetlerini ele alan “Kaza Değil Cinayet” (Fatih Pınar); Türkiye’de bir gazetecinin mahkemelerle imtihanını ele alan “Orta Oyunu-Aydın Engin’le Bir Yeniden Canlandırma” (Rabelle Erian) gibi yepyeni belgeseller gösterilecek.

Festivalin yeni bölümleri: “Zorla Kaybedilme” ve “Yok Oluş İsyanı”

Bu yılki festivale özel Zorla Kaybedilme başlıklı bölümde Türkiye ve Lübnan’dan iki film var: “Kuyu” (Bîr / Veysi Altay) ve “Silinmiş,_Görünmezin Yükselişi” (Erased,_Ascent of the Invisible / Ghassan Halwani).

Festivalin bir başka yeni bölümü, ekolojik tahribat ve buna karşı direnişi ele alan belgesellerin buluştuğu Yok Oluş İsyanı‘nda, okyanusun ortasında bir ada halkının suların yükselmesi karşısında yaşadıklarını anlatan “Anote’nin Gemisi” (Anote’s Ark / Matthieu Rytz), endüstriyel tarıma karşı tohum çeşitliliğini koruma mücadelesi verenlerin hikayesi “Kökler Arasında” (Gamze Terra) ve Hasankeyf’te binlerce yıllık tarihin yok edilişine tanıklık eden “Aether” (Rüken Tekeş) gibi filmler yer alıyor.

“Anote’nin Gemisi”

Belgeseller dışında kurmaca filmlerin de yer aldığı programda Ceylan Özgün Özçelik’in “Cadı Üçlemesi 13+” ile Ümit Kıvanç tarafından Selahattin Demirtaş’ın bir öyküsünden uyarlanan “Ah, Asuman!” ekiplerin katılacağı söyleşiler eşliğinde sunulacak.

Festival kapsamında Dönemi Belgelemek: Bir Engelli Koşu-2019 ve Ana Dilde Kültür ve Sanata Erişim Hakkı adıyla düzenlenen iki açık forumun yanı sıra, İran’da halen devam eden süreç hakkında İran’da Neler Oluyor? başlıklı aydınlatıcı bir panel de gerçekleşecek.

Altyazı Sinema Derneği işbirliğiyle düzenlenen Fatih Pınar ile Video Atölyesi ve SGDD-ASAM işbirliğiyle yapılan Çocuklar için Felsefe Atölyesi de festivalin yan etkinlikleri arasında.


Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kammuri Tayfunu: Filipinler’de en az 17 kişi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Kötülüğün sıradanlığı mı, faşizmin ötesi mi? – İbrahim Aslan