Ana SayfaEkolojiNedeni ‘iklim değişikliği’: Okyanuslarda azalan oksijen su altı yaşamını tehdit etmeye başladı

Nedeni ‘iklim değişikliği’: Okyanuslarda azalan oksijen su altı yaşamını tehdit etmeye başladı

HABER MERKEZİ – Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, iklim değişikliği nedeniyle okyanuslardaki oksijen miktarının azaldığını belirterek, bunun su altı canlılarını ve kıyı kesimlerinde yaşayan toplulukları tehdit ettiğini açıkladı. Birlik ayrıca, “Değişimin etkileri dalgalanarak büyüyecek ve milyonlarca insanın hayatını etkileyecek” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı COP25 İspanya’nın başkenti Madrid’de devam ederken, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nden (UICN) açıklama geldi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre açıklamada, iklim değişikliği ile birlikte okyanuslardaki oksijen seviyesinde büyük bir düşüş gözlendiği ve bunun sualtı yaşamını tehdit ettiği belirtildi.

UICN, incelenen noktalardaki azalmanın son 60 yılda dramatik değerlere ulaştığını kaydetti.

Örneğin halihazırda tehdit altında olan ve boyutları itibarıyla yüksek oksijene ihtiyaç duyan ton, merlin ve köpekbalığı gibi türlerin bu değişimden en çok etkilenen hayvanlar olduğu kaydedildi.

Besin zincirleri zarar görecek

Rapora göre ayrıca, okyanuslardaki dengenin bozulmasıyla birlikte besin zincirleri de zarar görüyor ve bu durum geçimlerini balıkçılıktan sürdüren insan topluluklarının hayatlarını tehdit ediyor.

Kuruluş, 1960’lı yıllarda okyanuslarda oksijenin azlığı tespit edilen 45 nokta bulunduğunu, bugün ise bu sayının 700’ler ile ifade edildiğini belirtti.

Tamamen oksijensizlik olarak nitelendirilen anoksi durumundaki noktaların ise aynı zaman diliminde dört katına çıktığını açıkladı.

2100 yılında yüzde 3 ila 4’lük bir azalma meydana gelebilir

Dünyanın dörtte üçünü kaplayan okyanuslar, atmosfere karışan sera gazı emisyonlarının emilip hapsedilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Fosil yakıtlara bağlı olarak oluşan gazların yaklaşık dörtte biri okyanuslar tarafından emilip hapsediliyor.

Ancak bilim insanlarına göre doğanın sera gazlarını hapsetme konusunda yetersiz kalması nedeniyle okyanuslardaki oksijen miktarında 2100 yılında yüzde 3 ila 4’lük bir azalma meydana gelebilir.

Oksijen azalmasının ise biyoçeşitliliğin en yüksek olduğu okyanus yüzeyinden 1000 metre derine kadar inen bölümlerde hissedilmesi bekleniyor.

UICN Başkanlık görevini vekâleten sürdüren Grethel Aguilar, bu durumun su altı yaşamına karşı büyük bir tehdit oluşturacağına dikkat çekerek, “Isınan okyanus oksijen kaybettikçe, sualtı yaşamının düzeni de altüst oluyor” ifadesini kullandı.

Aguilar ayrıca UICN raporunun iklim değişikliğinin okyanuslara karşı oluşturduğu tehdidin daha iyi anlaşılmasını sağladığını belirtti.

“Değişimin etkileri dalgalanarak büyüyecek ve milyonlarca insanın hayatını etkileyecek” ifadesinin kullanıldığı raporun bulguları Haziran ayında Fransa’nın Marsilya kentinde toplanacak UICN Dünya Koruma Kongresi’nde masaya yatırılacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazeteci Hüseyin Aykol'un ceza aldığı iki dosya Yargıtay'a gönderildi
Sonraki Haber
Avrupa Film Ödülleri sahiplerini buldu