Ana SayfaEkolojiKESK’ten Başkale depremi raporu: Gıda ve sağlık ihtiyaçları karşılanmadı

KESK’ten Başkale depremi raporu: Gıda ve sağlık ihtiyaçları karşılanmadı

HABER MERKEZİ – İran’da meydana gelen depremden etkilenen Van Başkale’de yaşamını yitirenlerin sayısı 10’a yükseldi. KESK Van Şubeler Platformu tarafından açıklanan “Başkale Deprem Raporu”na göre ilçenin depremden en fazla etkilenen Özpınar mahallesinde kuru gıda, kadın hijyen pedi, çocuk bezi, yakacak, battaniye gibi ihtiyaçlar karşılanmazken, çadır alanına tuvalet, banyo ve gerekli hijyenik altyapı da oluşturulmadı.

İran’ın Khoy kentinde 23 Şubat’ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Van’ı da etkilemiş, Başkale ilçesinde dokuz kişi hayatını kaybetmişti.

İlçenin Gelenler mahallesinde ağır yaralan 14 yaşındaki Ercan Acar’ın da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

Acar’ın hayatını kaybetmesiyle ilçenin Güvendik, Gelenler, Özpınar ve Kaşkol mahallelerinde can ve mal kaybına neden olan deprem sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 10’a yükseldi.

Van’daki hastanelerde 25 yaralının tedavisi ise devam ediyor.

“Gıda ve sağlık ihtiyaçları karşılanmadı”

Diğer yandan Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Van Şubeler Platformu, Başkale’ye bağlı Özpınar Mahallesi’ne dair hazırlanan raporu kamuoyuyla paylaştı.

Depremden etkilenenlerin, kış koşullarına uygun olmayan çadırlarda kaldığı belirtildi.

Ayrıca su, gıda ve sağlık ihtiyaçlarının halen giderilmediği ifade edildi.

Depremin üçüncü günü olan 25 Şubat’taki tespit ve gözlemlerin yer aldığı rapordan öne çıkanlar özetle şöyle:

  • Ahırların yıkım oranı evlere oranla çok daha yüksek
  • Temel geçim kaynağı olan hayvancılık ağır hasar gördü
  • Enkaz altından canlı çıkarılan hayvanlarda da barınakların olmayışından ötürü ölümler başladı
  • Çadır alanındaki çadırlar, sıcak ve soğuk yalıtımında yetersiz, yangına ve yağışa karşı elverişsiz
  • Su şebekleri hasar gördü, depremden etkilenenler temiz suya ulaşamadı ancak VASKİ tarafından gerekli çalışmalar sürdürülüyor
  • Çadırlara kuru gıda ve meyve dağıtımı yapılmadı
  • Çocuk beslenmesi için gerekli hassasiyet gösterilmedi ve bebekler için mama-çocuk bezi dağıtımı yapılmadı

İhtiyaç ve öneriler

İhtiyaç ve önerilerin de sıralandığı raporda, şunlar kaydedildi:

“Kuru gıda, kadın hijyen pedi, çocuk bezi, yakacak, battaniye vb. ihtiyaçların karşılanarak, çadır alanına tuvalet, banyo ve gerekli hijyenik altyapının oluşturulması, kriz yönetiminin daha koordineli yapılması ve bir an önce özellikle çocuklar için travmaya dönük psiko-sosyal destek çalışmasının yapılması önem arz etmektedir.
“Ayrıca afetzedelerin maddi kayıplarına ilişkin gerekli hasar-tespit çalışmalarının yapılarak bu doğrultuda uğradıkları maddi zararların giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ivedilikle gerekli çalışmaları yapması, yeniden inşanın iklim koşulları, coğrafi özgünlük ve yerel halkın önerileriyle yerelin kültürüne uygun olarak yapılması, deprem bölgesine ulaşım imkanı olan kişilerin psikososyal dayanışma ve acıların paylaşılması açısından ziyaretlerinin önemli olduğu, KESK Van Şubeler Platformu olarak önerimizdir.”

Raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Previous post
ABD'den Türkiye merkezli şirkete yaptırım kararı
Next post
“İşsizlik Fonu işverenlere aktarılmak isteniyor”