Ana SayfaGüncelUzmanlardan uyarı: Güneş ışınları ‘Corona’ya karşı korumaz

Uzmanlardan uyarı: Güneş ışınları ‘Corona’ya karşı korumaz

HABER MERKEZİ – Uzmanlardan güneş ışınlarının Covid-19’a karşı koruyucu etkisi bulunmadığı yönünde açıklama geldi. Uzun süre ultraviyole ışınlara maruz kalmanın, bağışıklık sistemine olumsuz etkisi olduğu uyarısı da yapıldı.

Almanya Radyasyondan Korunma Dairesi (BfS), güneşlenmenin yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19’a ya da herhangi bir bulaşıcı hastalığın yayılmasına karşı bir tedbir olamayacağı yönünde uyarıda bulundu.

Açıklamada “Ultraviyole ışınlarının başka zararlarının yanı sıra, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatma etkisi de var” denildi.

BfS sözcücü, “Hangi hastalık olduğu fark etmez, hasta olan bir kişi fazla güneş ışığına maruz kalmamalıdır” diye konuştu.

Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın, bağışıklık sistemine olan olumsuz etkisinin yanı sıra cilt kanseri riskini de artırdığını vurgulayan sözcü, “Bu nedenle BfS, korumasız bir şekilde uzun süre güneşte kalmaktan kaçınılmasını tavsiye ediyor” dedi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre son dönemde ultraviyole (UV) ışınlar ile Corona virüsünün yayılmasını önlemeye dair raporların arttığına değinen BfS sözcüsü, “Kim güneş ışınlarının virüsü öldürüp Covid-19 hastalarını iyileştireceğini düşünüyorsa, yanılıyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu raporların “sadece yüzeyler ya da cisimlerin üzerinin sterilizasyonu” ile ilgili olduğunu vurgulayan sözcü, “Kesinlikle canlıların vücudu ya da cildindeki virüslerin öldürülmesi ile bir ilgisi” olmadığının altını çizdi.

UV-C ışınları kanseri tetikleyebilir

BfS sözcüsü, virüsleri öldüren UV ışınları ile UV-C ışınlarının kastedildiğini sözlerine ekledi.

UV-C ışınlarının virüs ve bakterileri öldürdüğü biliniyor. UV-C lambaları, bazı tesislerde su havuzlarının dezenfekte edilmesinde ya da steril olması gereken laboratuvarlar gibi işyerlerinde kullanılıyor.

Ancak BfS uzmanları, UV-C ışınlarının insanlar için UV-A ve UV-B ışınları kadar zararlı olduğunun altını çiziyor.

Kurum sözcüsünün açıklamasında, “UV-C lambalarına kesinlikle bakılmaması, altında durulmaması ve vücudun hiçbir kısmının bu lambaların altına tutulmaması gerektiği” uyarısı yapıldı.

Bu ışınların bakterileri öldürmeye yetmeyecek derece zayıflıktaki bir miktarının dahi genetik yapıya zarar verebileceği ve kanseri tetikleyebileceği vurgulandı.

Uzmanların bu uyarıları, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz gün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 tedavisinde, insanların vücuduna dezenfektan enjekte etme seçeneğinin yanı sıra ışın terapisini de önermesinin ardından geldi.

Trump, insanlara güneşin tadını çıkarmasını tavsiye edip “Bir etkisi varsa harika olur” demişti.
Önceki Haber
Canlı Blog | Covid-19 pandemisi: Can kayıpları 200 bini aştı
Sonraki Haber
Hava kirliliğine yol açan parçacıklarda 'Corona'ya rastlandı