Ana SayfaGüncelTTB’den 17 Mayıs sonrası için ‘normalleşme’ uyarıları

TTB’den 17 Mayıs sonrası için ‘normalleşme’ uyarıları

HABER MERKEZİ – TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, 17 Mayıs sonrası konuşulan ‘normalleşme’ planlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. “Normalleşmek için vaka sayısı binin altına düşmeli, toplumun yüzde 60-70’i aşılanmalı” diyen Ökten, 17 Mayıs’tan sonraki salgın yönetimi için önerilerde bulundu.

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında uygulanan ‘tam kapanma’nın sona ereceği 17 Mayıs sonrası için atılacak adımlar beklenirken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, önemli uyarılarda bulundu.

Şu anki uygulamanın ‘tam kapanma’ olmadığını vurgulayan Ökten, “Hizmet sektörünün yüzde 61’i çalıştı. Genel olarak baktığımızda çalışanların sadece yüzde 17’lik kısmı çalışmadı” dedi.

İnsanların bu süreçte evden işe gitmelerinin riskli olduğunu belirten Ökten, “Çünkü işyerlerinde karşılaştıkları olumsuz ortamdan kaptıkları virüsleri kalabalık ortamlarda yaşadıkları evlere bulaştıracaklar ve salgının artışına neden olabilecekler” diye konuştu.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan Ökten, “Ayrıca virüs artık biliyoruz ki kapalı ortamlarda çok daha fazla bulaş etkisi göstermektedir. Biz insanları eve kapatmaktansa aksine kontrollü bir şekilde açık alanlara çıkarmalıyız” diye ekledi.

‘Toplumun yüzde 60-70’i aşılanmadan normalleşme bahsedemeyiz’

17 Mayıs’tan sonra yeni bir ‘normalleşme’ sürecine girmek için günlük yeni Corona virüsü vaka sayılarının binin altına inmesi, ölüm sayılarının ise tek haneli sayılara gerilemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, şöyle devam etti:

Ayrıca aşılamada şu an toplumu aşılama oranımız düşük. Şu an iki doz aşı yaptığımız oran yüze 14 civarında. Toplumun yüzde 60-70’ini aşılamadan yani toplumsal koruyuculuğu sağlayamadan normalleşme sürecinden bahsedemeyiz. Bu şartlar sağlanmadıktan sonra yapılacak her normalleşme bize daha önceki kontrollü normalleşme sürecinden sonra Mart ve Nisan ayında yaşadığımız salgının tekrar artışa geçtiği felakete yol açabilir.

Yurttaşların kapanmanın başladığı 29 Nisan’dan hemen önce özellikle İstanbul, Ankara gibi vaka oranının çok yüksek olduğu illerden Akdeniz ve Ege bölgelerine gitmeye başladığını anımsatan Ökten, 17 Mayıs’tan sonraki salgın yönetimi için ise şu önerileri sıraladı:

  • Aşılama hızını artırmalıyız.
  • Daha etkili filyasyon yapmalıyız.
  • Okullarda fiziki şartları düzelterek ve öğretmenleri aşılayarak yüz yüze eğitime geçmeliyiz.
  • Ekonomik ve sosyal destek paketleri ile işçi, işsiz, küçük esnaf, yoksul, dar gelirli kesimin yaşam koşullarını iyileştirmeliyiz.
  • Seyahat sınırlamaları uygulamalıyız.
  • Zorunlu üretim dışında üretimi durdurmalıyız.Önceki Haber
Céline Sciamma’nın yeni filmi: 'Petite maman'
Sonraki Haber
Bir hekim daha 'Corona'dan yaşamını yitirdi