Ana SayfaToplumsal CinsiyetBursa’da karantinaya alınan kadın tacize uğradı, polis ‘karantinadan sonra şikayet edersin’ dedi

Bursa’da karantinaya alınan kadın tacize uğradı, polis ‘karantinadan sonra şikayet edersin’ dedi

HABER MERKEZİ – Ders vermek için gittiği Finlandiya’dan dönüşte Corona virüsü tedbirleri kapsamında Bursa’da karantinaya alınan ODTÜ Araştırma Görevlisi Ayşegül Aksoy, karşı odasındaki erkek tarafından taciz edildiğini söyledi. Aksoy, tacizi bildirdiği polislerin ise kendisine “Karantina bitince şikayet edebilirsin” dediğini aktardı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Ayşegül Aksoy, 12 Mart’ta ders vermek için gittiği Finlandiya’dan 24 Nisan’da tahliye uçağıyla geri döndü.

Aksoy, Corona virüsü salgının tedbirleri kapsamında Bursa’da Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Emirsultan Erkek Öğrenci Yurdu’nda karantina altına alındı.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Zemo Ağgöz’e konuşan Aksoy, karşı odasında kalan erkek tarafından cinsel tacize maruz bırakıldığını söyledi.

Kendisine taciz eden kişiyi yurt yöneticilerine şikayet ettiğini belirten Aksoy, sonrasında aldığı yaşananları şöyle anlattı:

“Polise de şikayette bulunmak istedim. Ama polis binaların içerisine dahi girmiyor, bahçede bekliyor. Personelin polise iletmesi üzerine beni arayan bir polis memuru şikayetimi almayıp ‘odanızı mı değiştirsek’ teklifinde bulundu. Burada görevli komiser yardımcısı ise tutanak tutmayacağını, kişi hakkında bir işlem yapmayacağını, ‘sana da bir şey açıklamak zorunda değilim’ diye çıkışarak konuyu kapattı.”

Aksoy, ısrar etmesi üzerine akşama doğru tutanak tutulduğunu dile getirdi. Aksoy, “Beni taciz eden kişi, şikayet ettiğimi öğrenince kapısını açıp koridorda küfürler etti, bağırdı” diye konuştu.

Şikayet karantinadan sonra alınacakmış

Kadın odasına gönderilen polis ve bir personelin imzasının bulunduğu tutanakta, şikayetinin karantina süreci bittikten sonra alınacağının belirtildiğini aktardı.

Tutanakta, “Günün nöbetçisi savcısından müracaatçının şikayetini karantina süresi bitiminde kolluk birimlerine veya Cumhuriyet Başsavcılığına yapabileceği konusunda bilgilendirilmesi konusunda talimat alındığı tarafımızda söylenmesi üzerine Ayşegül Aksoy tekrar aranarak konu ile ilgili şikayetini karantina süresi bitiminde yapabileceği bilgilendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Ardından kendisini taciz eden kişinin odasının değiştirilmesi için tekrar yurt müdürüne ilettiğini kaydeden Aksoy, “Yurt müdürü tacizcinin odasını değiştirmeyeceğini söyledi. Ben de bunun üzerine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 183 numaralı hattını aradım kayıt oluşturdum” ifadelerini kullandı. Aksoy, ısrarları sonucunda, söz konusu erkeğin odasının değiştirildiğini ifade etti.

Yurt müdürü: Kapınızı kilitleyin odanızda oturun

Konuya dair MA’nın telefon üzerinden ulaştığı Yurt Müdürü Fatih Polat ise, “Biz karşı tarafı da dinlemeden kendimizi hakim, savcı yerine koymanın doğru olmadığını düşündük. Karşı tarafla birebir görüştük. Ve böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyor. Biz odasını değiştirmek istedik. Ama o odasının değiştirilmesini istemedi. Her kapının kilidi var onlara da söyledik kapınızı kilitleyin odanızda oturun” diye konuştu.

Polat, koridorlarda güvenlik kameralarının olmadığını da söyledi.

Previous post
Yitip giden evlatlara – Rengin Ergül
Next post
Kooperatifleşme, dayanışma, paylaşma: Salgın günlerinde Kars Belediyesi