Ana SayfaToplumsal CinsiyetHDP Kadın Meclisi’nden Tuma Çelik açıklaması

HDP Kadın Meclisi’nden Tuma Çelik açıklaması

HABER MERKEZİ – HDP Kadın Meclisi, bir kadın tarafından Tuma Çelik’e ilişkin yöneltilen cinsel saldırı suçlamaları ve hakkında yürütülen soruşturmaya dair açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle istifa ettiğini açıklamış, bu kararı partisinin zarar görmemesi için aldığını belirtmişti.

Soruşturmanın bir kadının Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmasını belirtmesinin ardından başlatıldığı ortaya çıktı.

Konuya ilişkin HDP Kadın Meclisi’nden açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, kadının beyanı üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

“Kadın Meclisimiz, süreçten pandemi başlamadan önce haberdar olmuştur. İddialarda bahsi geçen kadınla “kadının beyanı esastır” ilkemizle yaptığımız görüşmelerimizde ısrarla sormamıza rağmen taciz veya tecavüze ilişkin herhangi bir beyanı olmamıştır. Haziran ayı sonunda Meclise gelen fezlekede ise taciz ve tecavüz iddiaları yer almıştır. Bu nedenle derhal disiplin süreci başlatılmıştır.
Kadın mücadelesi her dönem erkek egemenliği tarafından zayıflatılmaya, yıldırılmaya, baskı altına alınmaya çalışılmıştır. Ancak; bu yıldırma ve yalnızlaştırma politikası hiçbir dönem işe yaramadı, yaramayacak. Geçmişten bu yana sürekli ifade ettiğimiz gibi kadın mücadelesi her zaman ve her yerdedir. Bu mücadele dışarıda olduğu kadar kendi içimizdedir de!
Kadın Meclisi olarak; her zaman söyledik ve söylüyoruz. Kadına yönelik erkek şiddeti, taciz, tecavüz nereden ve kimden gelirse gelsin tavrımız nettir. Bu konuda başta kadınlar olmak üzere kimsenin şüphesi olmasın.
Kadın özgürleşmesine yıllarını, emeğini vermiş, bedel ödemiş kadın örgütlülüğümüze ve mücadele birikimimize, hiçbir erkeğin ve kesimin zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz.
Biz Kadınlar, gerek içimizde gerek dışımızdaki erkek egemenliğine, örgütlü mücadelemiz ve dayanışmamızla cevap olacağız.”Önceki Haber
İstanbul'da polise silahlı saldırı: Gözaltına alınan üç kişiye işkence edildi
Sonraki Haber
Covid-19 salgınında dünyada can kaybı 602 bini aştı