Ana SayfaBilim ve TeknolojiRoket enkazı Türkiye’ye de düşebilir

Roket enkazı Türkiye’ye de düşebilir

HABER MERKEZİ – Çin’in haftasonunda Dünya’ya düşmesi beklenen roket enkazı ile ilgili endişeler sürüyor. Pekin yönetimi, hasar olasılığının son derece düşük olduğunu savunuyor. Enkazın Türkiye’nin de bulunduğu bir alana düşmesi bekleniyor.

‘Long March 5B’ adlı roket, Çin’in kalıcı uzay üssünde kalacak üç taykonotun (astronot) barınacağı Tianhe modülünü taşımak üzere 29 Nisan’da Hainan adasından uzaya fırlatıldı.

Uzay istasyonundan ayrıldıktan sonra ise yörüngeden çıkarak düşmeye bırakıldı.

Roket enkazının haftasonunda Dünya’ya düşmesi bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), roketin 20 tonluk ana gövdesinin Pazar günü atmosfere girmesini hesap ettiklerini bildirirken, düşeceği bölgeyi, 41.5 kuzey enlemi ile 41.5 güney enlemi arasındaki bölge olarak tahmin etti.

Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, İtalya, Portekiz, İspanya ve Malta’nın da bazı bölgeleri bu alana dahil.

Roketle ilgili endişeler sürerken Çin, roketin hasar yaratma olasılığının “son derece düşük” olduğunu açıkladı.

DW Türkçe’nin haberine göre Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Vang Venbin, roketin parçalarının önemli bir bölümünün atmosfere girişte yanarak tahrip olacağını belirterek, “Havacılık faaliyetlerine ya da yerdeki insanlara ve faaliyetlere zarar verme olasılığı son derece düşük” dedi.

Vang, yetkililerin kamuoyunu gelişmelerden zamanında haberdar edeceğini de sözlerine ekledi.

ABD: Vurma planımız yok

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, daha önce yaptığı açıklamada roketin okyanusa düşmesini beklediklerini belirterek roketi imha etme planlarının bulunmadığını bildirmişti.

Austin, roketin okyanusa düşmesini umut ettiklerini ve düşüşün Cumartesi ile Pazar günleri arasında olmasını beklediklerini kaydetmişti.

ABD Savunma Bakanı, Çin’i roketin düşmesine izin vererek ihmalkar davranmakla suçlamış, uzay alanında faaliyet gösterenlerin “güvenli ve dikkatli” bir şekilde faaliyet göstermesi gerektiği uyarısı yapmıştı.

‘Batı uydurması’

Çin’in İngilizce yayın yapan resmi yayın organı Global Times ise roketin uluslararası sulara düşmesinin beklendiğini belirterek “kontrolden çıktığı” ve hasara yol açabileceği yönündeki haberleri “Batı uydurması” diye nitelendirmişti.
Önceki Haber
Cinsel saldırı ile suçlanan CHP’li başkan istifa etti
Sonraki Haber
Ağar, Peker'in iddialarını reddetti