Ana SayfaGüncelHDP’den Ayasofya kararına tepki: Politik bir oyun, seçim propagandası

HDP’den Ayasofya kararına tepki: Politik bir oyun, seçim propagandası

HABER MERKEZİ – Ayasofya’nın Diyanet’e devredilmesine ilişkin açıklama yapan HDP, bunun ‘politik bir oyun’ olduğunu ifade ederek, “Danıştay, bir insanlık mirasını AKP iktidarının insafına terk etmiştir” denildi.

Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 yılında verilen Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi’ne açılan davada karar dün açıklanmıştı.

Danıştay, Ayasofya’yı müze yapan kararı iptal etmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla da Ayasofya Diyanet’e devredilmişti.

Karara ilişkin Türkiye ve dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de konuya ilişkin Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı imzasıyla yazılı bir açıklama yaptı.

İktidarın seçim dönemlerinde “Ayasofya cami olsun” çıkışıyla mütedeyyin kesimleri etkilemeye çalıştığı savunulan açıklamada, iktidarın bu politika ile işsizlik ve yoksulluk gerçeğinin üstünü örtmeye çalıştığı belirtildi.

Bunun ‘politik bir oyun’ olduğunu kaydeden HDP, “İktidar küçük seçim oyunlarını bir tarafa bırakıp bu hoyratlıktan derhal vazgeçmelidir. Ayasofya, tarihe aittir ve politik oyun alanı olarak kullanılamaz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Danıştay’dan karar çıkartarak uluslararası hukuku ve insanlık kültürü teamüllerini zorlamayı denemiştir. Danıştay iktidarın direktifleri ve siyasal beklentileri doğrultusunda karar vererek bu politik oyuna taraf olmuştur. Bu karar açıkça siyasal bir karardır.

İnsanlık tarihi ve kültürü, yalnızca Türkiye’de değil, hiçbir ülkede siyasal iktidarların keyfi tasarruflarına bağlı değildir. Hiçbir devletin bu ortak miras üzerinde mülkiyet ve tasarruf hakkı bulunmamaktadır. Geçmişten geleceğe birer köprü olan bu eserler, maddi rant, oy ya da ‘güvenlik’ gibi gerekçelerle siyasal iktidarların oyun alanı yapılamaz. Bu ilke, insanlık kültürünün muazzam yapıtlarından biri olan ve baraj uğruna mahvedilen Hasankeyf için geçerli olduğu kadar Ayasofya için de geçerlidir.

15 yüzyıllık insanlık mirası olan Ayasofya, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal bir mabet haline gelmiştir. Bu durum, bir devlet kararnamesiye değiştirilip, tek bir din adına tekelleştirilemez. Ayasofya kararı, iktidarın politik oyunundan, kültürel miras konusundaki hoyratlığından başka bir anlam taşımamaktadır.
HDP açısından Ayasofya, insanlığın kültür mirasının bir parçasıdır. Alınan karar, tarihsel ve kültürel açıdan yanlıştır, dinsel ve milliyetçi yargılarla alınmıştır. Böylece Danıştay, bir insanlık mirasını AKP iktidarının insafına terk etmiş, kendisini AKP seçim propagandası mekanizmasının bir parçası haline getirmiştir.
Yapılması gereken, bu kararın derhal iptali ve Ayasofya için devlet-dışı, yeni bir kurumlaşmanın yaratılmasıdır. Eserin bakım ve korunmasının politik iktidarlardan idari ve ekonomik açıdan tamamen bağımsız bir bilim insanları ekibi tarafından tam yetkiyle yürütülmesi ve UNESCO tarafından denetlenmesi bu aşamada en uygun formüldür.
Böylece Ayasofya, her inançtan insanın özgürce gelip görebildiği ve saygı göstereceği bir kültürel yapıt olarak kalabilir. Temel ilke, bu eserlerin tümünün Türkiye’de ve dünyada politik istismardan korunması olmalıdır. Bu, sadece Ayasofya için değil Türkiye ve dünyadaki bütün tarihsel yapıtlar için geçerlidir.”Önceki Haber
Ağrı'da sele kapılan yaklaşık 100 koyun yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
İzmir'de 15 yaşındaki kız çocuğunun fotoğrafını çeken erkek serbest bırakıldı