Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu söz verdi: Kürt sorununu çözeceğiz

Kılıçdaroğlu söz verdi: Kürt sorununu çözeceğiz

HABER MERKEZİ – Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde demokratik bir anayasa yapacaklarını söyledi ve “Kürt sorununu demokratik standartlar içinde, Türkiye’nin bağımsızlığı çerçevesinde çözeceğime söz veriyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü 800. haftada gerçekleştirmek istedikleri eylem sırasında Galatasaray Meydanı’na polis tarafından müdahale edilen Cumartesi Anneleri’ne değindi.

“Evlatlarımızın bari mezarını söyleyin diyor anneler. Bir karanfil bırakmalarını çok gördüler. O annelerin sesini duymayanlara ben insan demem. Cumartesi Anneleri’nin sesini duymak zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu ardından konuyu Diyarbakır’daki HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelere getirdi.

“Diyarbakır Anneleri de mübarek annelerdir, onların da evlatları var. O evlatlarının terör örgütlerine gitmesini kim sağladı? Anneler arasında hiçbir ayrım yapmıyoruz. Anneyi bizi yetiştiren bir insan olarak değerlendiriyoruz. Devleti yönetenlerin annelerin sesini dinlememesi kadar acı bir şey yoktur. Bir ayıbı dünya görmesin diye Cumartesi Anneleri’ne izin vermiyorlar.”

İktidara geldiklerinde yeni bir anayasa yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Biz baskı dönemi olmadan, herkesin görüşünü alarak anayasayı hazırlayacağız. Anayasa’nın özünde demokratik parlamenter sistem, gerçek milli irade olacak” dedi.

“Kürt sorununu demokratik standartlar içinde çözeceğiz”

İkinci hedeflerinin toplumsal huzur ve barış olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu demokratik yollardan çözeceklerini söyledi.

“40 yıldır Kürt sorunu tartışılıyor, 40 yıldır bir sorun neden çözülmez? 40 yıldır siyasi otorite Kürt sorununu çözmedi. Batı’nın egemen güçleri Türkiye’nin aleyhine kullanıyor. Sorumlusu bugüne kadar iktidar olup bunu çözmeyendir. Ben genel başkan olarak bu sorunu demokratik standartlar içinde, Türkiye’nin bağımsızlığı çerçevesinde çözeceğime söz veriyorum. Biz bu memlekete barışı ve huzuru getireceğiz. Her vatandaş huzur içinde yaşayacak.”Önceki Haber
Kalın'dan 'hilafet' tartışmalarına yanıt: Suni bir gündem
Sonraki Haber
Gülistan Doku 206 gündür kayıp: Şüpheli Abakarov’un tutuklanması talebine ret