Ana SayfaÇalışma YaşamıDSÖ’nün 16 yıllık araştırması ortaya koydu: Fazla çalışmak öldürüyor

DSÖ’nün 16 yıllık araştırması ortaya koydu: Fazla çalışmak öldürüyor

HABER MERKEZİ – DSÖ ve ILO’nun 16 yıllık kapsamlı araştırmasına göre haftada de 55 saatten fazla çalışmak ölüme neden oluyor. DSÖ’den Maria Neira, araştırmadan elde edilen bulgulara göre bir çalışma planına geçilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 194 ülkeden topladığı verilerle yaptığı ve 2000-2016 arasını kapsayan araştırması, uzun çalışma saatlerin ölüm nedeni olduğunu tescilledi.

Bu ilk küresel araştırmaya göre 2016’da 745 bin kişi uzun çalışma saatlerinin kurbanı oldu.

Environment International dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 2016’da uzun çalışma saatlerine bağlı olarak 745 bin kişi kalp krizi ve farklı kalp hastalıklarından hayatını kaybetti. Bu oran 2000 yılında yaklaşık yüzde 30 daha düşüktü.

Sputnik’te yer alan habere göre, 194 ülkeden elde edilen verilerin incelendiği araştırma, haftada 35-40 değil de 55 saatten fazla çalışmanın kalp krizi riskini yüzde 35, iskemik kalp hastalıkları riskini de yüzde 17 artırdığını ortaya koydu.

‘Ciddi tehlike uyarısı’

DSÖ’nün Çevre, İklim ve Sağlık Departmanı direktörü Maria Neira, “Haftada 55 saat ya da daha fazla çalışmak sağlık için ciddi bir tehlike. Bu araştırmadan elde edilen bulgularla eyleme geçilmesini, çalışanların korunmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

DSÖ ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın bir diğer sonucu da uzun çalışma saatlerine bağlı olarak ölenlerin yüzde 72’sinin erkek ve orta yaşlı olması. Bu da ölümlerin büyük oranda çalışılırken değil emeklilik döneminde yaşandığı anlamına geliyor.

Araştırma, Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik bölgelerinde (Çin, Japonya ve Avustralya dahil) yaşayanların uzun çalışma saatlerinden en çok etkilenen grup olduğunu da ortaya koydu. Özellikle Japonya’da ‘karoshi’ olarak bilinen ‘aşırı çalışmaya bağlı ölümlerin’ oranı çok yüksek.
Önceki Haber
Yedi ay boyunca işkence ve tecavüz edilen kadın kurtuldu
Sonraki Haber
BM: 42 bin Filistinli evini terk etmek zorunda kaldı