Ana SayfaGüncelNusaybin Davası: Hapis cezasına çarptırılanların sayısı 47’ye yükseldi

Nusaybin Davası: Hapis cezasına çarptırılanların sayısı 47’ye yükseldi

HABER MERKEZİ – Tefrik edilen Nusaybin Davası’nda bugün yapılan duruşmalarda bir tutukluya daha hapis cezası verildi. Abdulkadir Baybars hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası’nda duruşmalar devam ediyor.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama kapsamında bugün de tutuklu Abdulkadir Baybars’ın duruşması yapıldı.

Baybars, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı.

Baybars’ın avukatı mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadı. Mahkemenin avukatın mazeretini kabul etmemesi nedeniyle CMK’den farklı bir avukat duruşmaya katıldı.

Duruşmada konuşan Baybars, hakkındaki kararın dava sürecinin başından bu yana “belli” olduğunu belirterek, “Biz özerklik istedik. Özyönetim bizim hakkımızdır” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, avukatın beyanının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme, Baybars hakkında, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürme” iddiası ile 16 yıl, “Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma” iddiası ile 7 yıl 6 ay, “Kamu malına zarar verme” iddiası ile 3 yıl hapis cezası verdi.

47 kişiye hapis cezası

Böylece dava kapsamında şu ana kadar hapis cezasına çarptırılanların sayısı 47’ye yükselmiş oldu.

Nusaybin Davası’nda daha önce 46 sanık hakkında verilen cezalar şöyleydi:

Enes Taşkın’a müebbet hapis ve 18 yıl; İbrahim Halil Ildız’a müebbet hapis ve 53 yıl; İbrahim Toktaş’a 15 yıl; Ömer Güner’e ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl; İsmail Yılmaz’a ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl; Nurullah Akyüz’e ağırlaştırılmış müebbet ve 26 buçuk yıl; Nurşen Demir’e 10 yıl; Recep Yel ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Yasemin Erkol 10 yıl; Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl; İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl; Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl; Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay; Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl; Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl; Tufan İlbaş ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl 6 ay; Ramazan Eroğlu ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl; Faruk Engin ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl; Resul Ergün 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl; Fırat Çiftçi ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl; Oktay Gül ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl 6 ay; Ferhat Doğan 18 yıl; Rojhat Aydın ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası; Osman Zuhat Bilen 18 yıl.

Tutuklandıklarında yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35 yıl 10’ar ay, Gazi Muratoğlu’na ise 11 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Yine Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Nurcan Aslan’a 25 yıl 8 ay, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Tutuklulardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatılmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Meclis'e yürüyüşleri engellenen baro başkanları, adliyeye de alınmadı
Sonraki Haber
Erdoğan onayladı, Ayasofya Diyanet'e devredildi