Ana SayfaÇalışma YaşamıTÜİK verileri: Nisan döneminde işsizlik de istihdam da azaldı

TÜİK verileri: Nisan döneminde işsizlik de istihdam da azaldı

HABER MERKEZİ – TÜİK’in Nisan 2020 dönemi işgücü istatistiklerine göre, işsizlik de istihdam da azaldı. Son istatistikler Türkiye’de 15-24 yaş grubunu kapsayan genç grubunda, neredeyse her dört kişiden birinin işsiz olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan Nisan dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı.

Bu verilere göre, Türkiye’de Nisan döneminde işsizlik oranı 0,2 puan azalarak yüzde 12,8 oldu. 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin azalarak 3 milyon 775 bin olarak kaydedildi.

İstihdam oranı ise 4,9 puan düşerek, yüzde 41,1 olarak kaydedildi. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin azalarak 25 milyon 614 bin olarak tespit edildi.

İstihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 491 bin, sanayi sektöründe 209 bin, inşaat sektöründe 361 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 524 bin azaldı.

Öte yandan iş gücü de Nisan’da geçen yılın aynı ayına göre 3 milyon 13 bin kişi azalarak 29 milyon 388 bin kişi, iş gücüne katılma oranı da 5.7 puanlık azalış ile yüzde 47.2 oldu.

Nisan 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,5 puan azalarak yüzde 28,7 olarak tespit edildi.

“İşsizlere dahil edilmeyen genç üniversiteli sayısı rekor kırdı”

Son TÜİK verileri ışığında hazırladığı veri analizini paylaşan Genç İşsizler Platformu, TÜİK’e göre çalışmak istemediği için iş gücü dışı sayılıp işsizlere dahil edilmeyen genç üniversiteli sayısının 1,351 milyona çıkarak rekor kırdığını aktardı.

15-34 yaş grubu genç işsiz sayısının 2 milyon 198 bin ile yüksek düzeyini koruduğunu belirten platform; en yüksek işsiz kişi sayısının ilköğretim ve altı düzeyindeki gençler arasında, işsizlik oranının ise lise mezunları arasında yaşandığını bildirdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Van Gölü’nde batan tekne: Dört mültecinin daha cansız bedenine ulaşıldı
Sonraki Haber
Yörsan'ın iflas talebi kabul edildi