Ana SayfaBilim ve TeknolojiWhatsApp gizlilik sözleşmesini ertelediğini duyurdu

WhatsApp gizlilik sözleşmesini ertelediğini duyurdu

HABER MERKEZİ – Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 8 Şubat’ta kimsenin hesabının askıya alınmayacağını belirterek, gizlilik politikasında güncelleme yapmayı 15 Mayıs’a kadar ertelediğini duyurdu.

WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Whatsapp’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

Bize ulaşan herkese teşekkür ederiz. Hala, kullanıcılarla doğrudan iletişim kurarak herhangi bir karışıklığa karşı koymaya çalışıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek ve iş planlarımızı Mayıs ayına kadar erteliyoruz.

Kullanıcıların şartları incelemek ve anlamak için bolca zamanları olmasını sağlayacağız. Buna dayanarak herhangi bir hesabı silmeyi planlamadığımızdan ve gelecekte bunu yapmayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Ne olmuştu?

WhatsApp, 8 Şubat tarihine kadar kullanıcılarından Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden farklı olarak Türkiye dahil birçok ülkede Facebook ve bağlı kuruluşlarının telefon numaraları ve konumları da dahil olmak üzere kullanıcı verilerini toplamasına izin vermelerini istemişti.

Türkiye’de kişisel veri paylaşımının ihlal edildiği tartışmasına neden olan bu değişiklikle birlikte çok sayıda WhatsApp kullanıcısını Signal ve Telegram gibi alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmişti.

Rekabet Kurumu da Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatmıştı. Ayrıca, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğu durdurulmuştu.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) ise WhatsApp hakkında inceleme başlatmıştı.

Facebook 2014 yılında WhatsApp’ı satın almıştı.
Önceki Haber
Avustralya Büyükelçisi’nden HDP’ye ziyaret
Sonraki Haber
Covid-19: Küresel salgında can kaybı iki milyonu aştı