Ana SayfaDünyaHollanda’da koalisyon hükümeti istifa etti

Hollanda’da koalisyon hükümeti istifa etti

HABER MERKEZİ – Hollanda’da dört partiden oluşan koalisyon hükümeti, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırı davrandığı gerekçesiyle istifa etti.

Hollanda’da, Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokratlar 66 (D66) ve Hıristiyan Birlik Partisi’nden (CU) oluşan koalisyon hükümet istifa etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin, Kral Alexander’a hükümetin istifasını resmen sunacağı aktarıldı.

Ekonomi Bakanı Eric Wiebes’in ise görevinden istifa ettiği ve geçici hükümette de görev almayacağı bilgisi paylaşıldı.

İstifa sebebinin, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yapıldığı gerekçesiyle olduğu ifade edildi.

Bu arada koalisyon hükümetinin, 17 Mart’ta yapılacak olan genel seçime kadar geçici hükümet olarak devam edeceği belirtilerek, bu durumun Covid-19 ile ilgili alınan kararları etkilemeyeceği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Hükümet haftalık bakanlar kurulu toplantısında, Temsilciler Meclisi tarafından kurulan araştırma komisyonunun çocuk bakımı ödeneğinde yapılan yanlışlıkları içeren “Benzeri görülmemiş adaletsizlik” başlığını verdiği raporun siyasi sonuçlarını tartışmak için bir araya gelmişti.

Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu 17 Aralık 2020’de, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafından yanlışlıkla “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan aileler hakkında yapılan gelir incelemelerinde devlet görevlilerinin hata yaptığı belirtilmiş, bu hatalar sonucunda binlerce ailenin haksız şekilde “sahtekar” diye yaftalandığı ve ödeneklerinin kesildiği bildirilmişti.

“Benzeri görülmemiş adaletsizlik” başlığı verilen raporda, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yaptığı kaydedilmişti.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Lodewijk Asscher, Rutte ile daha önceki koalisyon hükümetinde Sosyal İşlerden Sorumlu Bakan olarak görev yaptığı dönemde söz konusu durumdan kendisinin de payı olduğu gerekçesiyle 14 Ocak Perşembe günü görevinden istifa etmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hakkari’de eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı
Sonraki Haber
Avustralya Büyükelçisi’nden HDP’ye ziyaret