Ana SayfaGüncelErdoğan’dan ekonomi yorumu: Bugün dünden daha güçlüyüz

Erdoğan’dan ekonomi yorumu: Bugün dünden daha güçlüyüz

HABER MERKEZİ – Döviz ve altın fiyatları tavan yapmasına rağmen ekonominin iyiye gittiğini söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz” dedi. Erdoğan, sosyal medyada istifa etmesi çağrıları yapılan Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ise şu sözlerle destek çıktı: “Bunlar yetişemediği üzüme koruk diyorlar.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Temmuz’da ibadete açılan Ayasofya Müzesi’nde cuma namazını kıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da katıldığı cuma namazı sırasında Ayasofya’da yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Erdoğan, namazın ardından Ayasofya önünde basına konuştu.

Mısır ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz sondaj çalışmaları kapsamında imzalanan ‘Deniz Yetki Alanlarını Sınırlandırma Anlaşması’ hakkında konuştu.

Erdoğan, şunları söyledi:

Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Niye yok? Şimdi bir defa buralara baktığımız zaman özellikle Yunanistan’ın yani Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Mısır’ın bir alakası var mı? Yok.

Biz Libya ile böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bunların üzerine atladılar. Şimdi bize oralardan gelen bilgiler de, ‘Biz bunu size karşı yapmış değiliz’ gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Bizler burada özellikle deniz yetki alanlarında hiç hakkı hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz.

Berat Albayrak’a sahip çıktı

Son günlerde döviz ve altında rekor artışlar yaşanmasıyla başlayan tartışmalara da değinen Erdoğan, tüm dünyada ekonomi alanında iniş çıkışlar olduğunu ileri sürdü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ekonomisinde ortaya çıkan tabloyu şöyle değerlendirdi:

Burada tüm samimiyetimle, ben içerdeki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum. Bize zaten dışardakiler yetiyor. İçerdekiler de pompalama görevi ifa ediyorlar.

Çok açık samimi bir şey söylüyorum. Biz 2002 Kasım’ında göreve geldik. Göreve geldiğimiz zaman sizler de yazılı ve görsel medya olarak size söyleyeceğim rakamlara dikkat edin. 2002’de milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019’da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı. Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019’da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.

Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum. Mesela sadece açılan şirket sayılarına bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.

Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama gözü olup görmeyenler hala bu gerçekleri yansıtmaya çalışıyorlar. Biz tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

Yani Türkiye bu noktada dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın daha güçlü olacağız.

Samimiyetle bir şey söylüyorum. Türkiye’de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün. Ve bu terörle mücadelede 17-18 yıl önce neredeydik. Bugün neredeyiz? E terörle mücadele ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor. Savunma sanayinde çok ciddi harcamalar yaptık mı? Yaptık. Bizim savunma sanayinde düşünün, yerli milli de yüzde 20’yken biz bunu yüzde 70’lere çıkardık.

Ekonomide bu söylenenlerin hepsi bir tarafa, benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyada yaptıkları karalamalar hepsi bunlar yetişemediği üzüme koruk diyorlar. Sen ülkeye bak. Türkiye nerede, batı nerede, dünya nerede…

Erdoğan da İYİ Parti’ye göz kırptı

CHP’li Muharrem İnce’nin parti kuracağı söylentileri ve MHP Lideri Bahçeli’nin İYİ Parti’ye yaptığı ‘Yuvaya dönün’ çağrılarına da değinen Erdoğan, şöyle dedi:

Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.

Sayın Bahçeli’nin daveti ise benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok.

Hele hele HDP’yle terör örgütleriyle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti’ye hiç uygun da düşmeyebilir.

Böyle bir sıkıntının olduğu hasebiyle zaten böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Beyrut'taki patlamaya ilişkin 16 kişi gözaltına alındı
Sonraki Haber
Cizre Belediyesi'ne ait kamyon çocuklara çarptı: Bir yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi