Ana SayfaDünyaBeyrut’taki patlamaya ilişkin 16 kişi gözaltına alındı

Beyrut’taki patlamaya ilişkin 16 kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – Beyrut’taki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 149’a yükselirken, beş binden fazla yaralının tedavisi de sürüyor. Patlamaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alındı.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, 4 Ağustos Salı akşamı meydana gelen patlamada can kayıpları artıyor.

Lübnan Sağlık Bakanlığı hayatını kaybedenlerin sayısının 149’a yükseldiğini, beş binden fazla yaralının da tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre de patlamada evsiz kalan 300 bin kişiden en az 80 binini çocuklar oluşturuyor.

DW Türkçe’nin Lübnan haber ajansı NNA’nın Lübnan Askeri Mahkemesi Yargıcı Fadi Akiki’ye dayandırdığı haberden aktardığına göre, patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alındı.

Ayrıca aralarında Beyrut Limanı’nın idaresinden sorumlu yöneticiler ile gümrük idaresi görevlilerinin de olduğu 18 kişinin de ifadesi alındı.

Gözaltına alınan kişilere hangi suçlamaların yöneltildiğine dair ise bir açıklama yapılmadı.

Askeri yargıç Akiki, soruşturma tamamlanana kadar da limanın kuzeyindeki sanayi bölgesinin kapalı tutulacağını belirtti.

Akiki, limanla ilgili denetimden de ordu ve ülkenin iç güvenliğinden sorumlu birimlerin sorumlu olduğunu söyledi.

Öte yandan Lübnan siyasi krizlerin yanı sıra ekonomik sorunlarla da boğuşuyor.

Bu sorunlara ilişkin başlayan protestolar da sürüyor. Dün akşam eylemcilerin Meclis binasının bulunduğu bölgeye zorla girmeye çalıştığı, polisin müdahalesi sonucu yaralananlar olduğu aktarıldı.

Fotoğraf: Reuters

Beyrut’a ağıt – Xane Anuş

Previous post
HDP'den 'Corona' tepkisi: Kürtler ölüme terk ediliyor
Next post
Erdoğan'dan ekonomi yorumu: Bugün dünden daha güçlüyüz