Ana SayfaGüncelHDP’den dayanışma mesajı: Halk TV emekçilerinin yanındayız

HDP’den dayanışma mesajı: Halk TV emekçilerinin yanındayız

HABER MERKEZİ – Halk TV’ye verilen ekran karartma cezasını kınayan HDP, “Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar” açıklamasında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın, Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV’ye 5 gün süreyle ekran karartma cezası vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Halk TV’ye verilen cezayı kınayan Temel, “Gerçekleri korkusuzca anlatmaktan vazgeçmeyen Halk TV emekçilerinin yanındayız” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun Halk TV’ye 5 gün süreyle ekran karartma cezası vermesi, iktidarın faşizan uygulamalarından birisidir. Milyonların haber alma hakkı, RTÜK’ü kendi sansür maşası olarak kullanan iktidar tarafından gasp edilmiştir.

İktidar, ekran karartarak, internet sitelerine erişimi engelleyerek, sosyal medyayı kısıtlayarak ömrünü uzatacağını düşünmektedir. Ancak Ortaçağa yakışır bu uygulamalar, gazeteciliği suç, gazeteciyi suçlu gören bu zihniyet ömürlerini uzatmaya yetmeyecek.

Bu ülkede demokrasi isteyen milyonlar ne olduğunun farkında. Gerçekleri söyleyen her sözün neden kısıldığını, gerçeği aydınlatan her ışığın neden karartıldığını, Halk TV’ye bu cezanın neden verildiğini herkes biliyor. Bu ve benzer adımların muhalefeti tümüyle susturma amacı güttüğünü herkes görüyor.

Kaybettikçe saldırıyor, saldırdıkça kaybediyorlar. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar gerçeklerin üzerini örtemezler. Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar.

Şimdi demokratik siyasetin, gazeteciliğin, barış savunuculuğunun suç olmadığını hep birlikte haykırma zamanı. Haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele zamanı. Halk TV’ye verilen hukuksuz cezayı bu inançla kınıyoruz. Gerçekleri korkusuzca anlatmaktan vazgeçmeyen Halk TV emekçilerinin yanındayız. Dayanışma duygularımızla…

RTÜK kararıyla, Halk TV ekranı 27 Eylül Pazar gecesi 00.00’dan itibaren beş gün boyunca kararacak. Kanal, 3 Ekim Cumartesi günü gece 00.00’da yeniden yayına açılacak.


Halk TV beş gün kararacak
Önceki Haber
Yetkililer duvarlar kadar sağır: Bu yıl 20 hasta tutuklu can verdi
Sonraki Haber
Servet Turgut 17 gündür yoğun bakımda